Piyasa Öncesi

Faiz Etkilerinden Çıkmaya Başlayan Borsalar Karışık Kapandı

June 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Faiz Etkilerinden Çıkmaya Başlayan Borsalar Karışık Kapandı

FED’in ardından bazı küresel merkez bankalarının faiz kararlarını sindiren borsalar, ABD’de olası faiz artışlarının etkilerini üzerlerinden atmaya başladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,95% ve S&P 500 0,37% yükselirken, Dow Jones 0,01% düştü.  

Analist Yorumu 

Borsalar, son dönemlerde çalkantılı günlerden geçiyor. Geçtiğimiz hafta Nasdaq ve S&P 500, rekor rallilerinin ardından dip yapsa da toparlanmaya başladı. Bunun en büyük sebebi de perşembe günü teknoloji, tüketici ürünleri ve iletişim hisselerindeki yükseliş oldu.

Öte yandan yatırımcılar ABD’de olmasa da faiz kararlarını izlemeye devam etti. Dün İngiltere Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan artırırken, İsviçre Merkez Bankası da 25 baz puanlık artışa gitti. 

Analist Jose Torres, eskiden FED’in öne çıktığı yatırımcı gündeminin çeşitlenmeye başladığını belirtiyor. Torres, “Yatırımcılar ABD genelinde yapay zekâ gelişmeleri, verimlilik kazançları ve iyileştirmelerini değerlendirdiği için, şahin (parasal sıkılaşma) merkez bankaları arka plana kayıyor.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. İngiltere, Norveç ve İsviçre merkez bankalarının faiz artışlarının, küresel enflasyon ve küresel ekonomik büyüme üzerindeki olası etkilerine yönelik endişeler

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki artışın piyasalara sağladığı destek

3. ABD Hazine tahvillerindeki artış

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, Tüketici Ürünleri, Sağlık

Zayıf: Emlak, Enerji, Ham madde, Sanayi, Kamu Hizmetleri 

Öne Çıkan Hisseler

Anheuser-Busch (BUD), analistlerin şirkete “AL” notu vermesiyle 2% yükseldi. 

Tesla (TSLA) hisseleri, son iki ayın en kötü yüzdelik düşüşünü gördükten sonra 2% değerlendi. 

Logitech (LOGI) yönetim kurulununun 1 milyar dolarlık hisse geri alım programını onayladığı açıklamasıyla 2,1% artıda kapandı. 

Root (ROOT) şirketin satın alımı için potansiyel bir alıcı çıktığı haberleriyle 34,1% ralli yaptı. 

Boeing (BA) hisseleri, Spirit Aerosystems Holdings (SPR) çalışanlarının greve gitmesiyle 3,1% geriledi. 

Faiz Etkilerinden Çıkmaya Başlayan Borsalar Karışık Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı