Bültenler

Faiz Endişeleri Borsalara Olumsuz Yansıdı

January 17, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Faiz Endişeleri Borsalara Olumsuz Yansıdı

Fed yetkililerinden dün gelen açıklamaların piyasalardaki faiz indirimi iştahını zayıflatması, Hazine tahvili getirilerini destekledi ancak borsalar kırmızıda kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,19% ve S&P 500 0,37% ve Dow Jones 0,62% düştü. 

✍️ Analist Yorumu 

Fed Guvernörü Christopher Waller’ın enflasyonda hedeflenen 2%’lik seviyeye yaklaşılmış olsa da merkez bankasının faizleri indirme konusunda acele etmemesi gerektiği açıklamaları, yatırımcıların indirim beklentilerinde bir geri adım atmasına neden oldu. 

Öte yandan Goldman Sachs (GS) ve Morgan Stanley (MS) gibi bankaların bilançoları da yakından takip edilirken, Apple’ın (AAPL) Çin’de artan rekabet karşısında iPhone indirimleri yeterli olmadı ve teknoloji devi değer kaybetti. 

Hecht Commodity’den Andrew Hecht, “Piyasalar belirsizlikten nefret ediyor, bu da dalgalanmaya yol açabilir.” yorumunu yapıyor. 

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, güçlü bir 2023’ün ardından yeni yıla dalgalı bir başlangıç yaptı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Ufak Bir Türbülans

Fed’in para politikasını beklenenden daha yavaş gevşetebileceğine ilişkin korkular bir kez daha gündemde. Fed Guvernörü Christopher Waller, bir konuşmasında merkez bankasının bu yıl faiz oranlarını “dikkatli bir şekilde” düşürmeye çalışacağını söyledi ancak “Geçmişte olduğu kadar hızlı hareket etmek veya hızlı bir şekilde faiz indirimine gitmek için hiçbir neden görmüyorum.” yorumunu yaptı. Waller’ın açıklamalarının ardından 10 yıllık Hazine tahvili getirisi 4% seviyesinin üzerine çıktı.

🇨🇳 2. Yeni Büyüme Modeli

Faiz Endişeleri Borsalara Olumsuz Yansıdı

Dördüncü çeyrekte beklentilerin altında bir ekonomik büyüme açıklayan Çin, bir ekonomiste göre “yeni bir büyüme modeli” benimsiyor olabilir. Çin Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, GSYH yılın son üç ayında 5,2% arttı; bu, Reuters anketinin konsensüsü 5,3%’ün altında bir rakamdı. Yılın tamamında GSYİH, 2022’de görülen 3%’lük büyümenin oldukça üzerinde, 5,2% arttı. Pinpoint başkanı ve baş ekonomisti Zhiwei Zhang, “2023’teki makro veriler, Çin ekonomisinin yeni bir büyüme modeline geçiş yaptığını gösteriyor. Gayrimenkul sektöründeki yatırımların azalmasıyla birlikte ekonomi imalat sektörüne ve hizmet sektörüne daha fazla bağımlı hale geldi. Bu geçişin tamamlanması zaman alacak.” ifadelerini kullandı.

Faiz Endişeleri Borsalara Olumsuz Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha