Bültenler

Faiz Belirsizliğiyle Borsalardaki Düşüş Sürüyor

Eylül 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Faiz Belirsizliğiyle Borsalardaki Düşüş Sürüyor

Borsalar, Wall Street’te FED’in faiz politikasının seyri ve politika yapıcıların bu yıl yeni bir artışa gidip gitmeyeceği konusundaki endişelerinin artmasıyla düştü.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,13% artarken, S&P 500 0,48% ve Nasdaq 1,13% düştü. 

📍 Ne Oldu? 

Bugün bir dizi ekonomik veri -beklentilerin altında işsizlik başvurusu da dahil olmak üzere- hâlâ güçlü olan işgücü piyasasının FED’in sıkı para politikası duruşunu gevşetme konusunda iki kez düşünmesine neden olabileceği korkularına katkıda bulundu.

Haftalık işsizlik başvuruları 230 binlik beklentinin altında 216 bin olarak gerçekleşirken, ikinci çeyrek işgücü maliyetleri beklenenden daha fazla arttı.

Yatırımcılar ayrıca bilançoları da takip etti. C3.ai (AI) son çeyrekte beklentilerin altında bir brüt kâr marjı bildirdikten sonra 11%’den fazla düşerken, ChargePoint Holdings (CHPT) tahminleri karşılayamadı ve 17% değer kaybetti.

👀 Ne Dediler?

LPL Financial baş ekonomisti Jeffrey Roach, “Veriler göz önüne alındığında, FED büyük olasılıkla bir sonraki toplantıda bir duraklama yapacak. Somut veriler, sonraki toplantılar hakkında güçlü görüşler oluşturmak için henüz yeterince ikna edici değil. Yatırımcılar hâlâ piyasada fırsatlar bulabilir ancak bu inişli çıkışlı bir yolculuk olabilir.” yorumunu yaptı. 

📊 Hisse Hareketleri

WestRock (WRK) hisseleri, The Wall Street Journal’ın şirketin Avrupalı Smurfit Kappa ile birleşmeye hazırlandığı haberinin ardından 6%’nın üzerinde yükseldi. 

Apple (AAPL) Çin’in devlet kurumlarında iPhone kullanımını yasakladığı gelişmesinin ardından 3%’ün üzerinde değer kaybetti. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti