Piyasa Öncesi

Faiz Artışının Yeniden Gündeme Gelmesiyle Borsalar Geriledi

June 8, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Faiz Artışının Yeniden Gündeme Gelmesiyle Borsalar Geriledi

FED yetkililerinin faiz artışı döngüsüne ara verilebileceği açıklamalarıyla rehavete kapılan piyasalardaki artış eğilimi, dün Kanada Merkez Bankası’nın sürpriz faiz artırımının ardından FED’in haziran ayında yeniden sıkılaşmaya gidebileceği endişeleriyle düşüşe döndü. Nasdaq, 25 Nisan’dan bu yana en düşük düzeyine geriledi.

Amazon (AMZN) ve Alphabet (GOOGL) gibi güçlü teknoloji hisselerindeki düşüşe paralel, dün kapanışta; Nasdaq 1,29% ve S&P 500 0,38% düşerken, Caterpillar (CAT) ve 3M (MMM) gibi hisselerdeki kazanımlarla Dow Jones 0,27% yükseldi. 

Analist Yorumu 

ABD piyasalarında resesyon endişelerinin yerini boğa (artış beklentileri) pozisyonları almıştı ancak faiz artışı bir kez daha yatırımcı gündeminde yer almaya başladı. 

Dün Kanada Merkez Bankası’nın dört aylık bir aradan sonra çeyrek puan faiz artırımıyla parasal sıkılaşmaya devam etti ve Avustralya Merkez Bankası’nın da beklentilerin aksine iki çeyrek üst üste faiz artışına gitti. Bu da akıllara, beklentilerin üzerinde gelen tüketici harcamaları verisinin FED’i yeniden faiz artışına gitmeye itip itmeyeceği sorusunu getiriyor. 

Analist Andrew Hunter, FOMC’nin gelecek haftaki toplantıda faiz artışına gitmeyebileceğini ancak bunun faiz artışı döngüsünde yalnızca bir mola olduğunu düşünüyor. 

Hunter, “Faizlerin temmuz ayında yeniden artırılmasını bekliyoruz. Düşen enflasyon ve zayıf ekonomik büyümenin FED’i yavaşlamaya ikna edeceğini düşünsek de para politikacılarının ancak gelecek yılın başında faiz indirimlerine başlayabileceğine inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri düşük hisselerdeki yükseliş 

2. Bölgesel bankacılık hisselerindeki görece güçlü seyir

3. ABD Hazine tahvillerindeki artış

4. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki zayıf görünüm

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Kamu Hizmetleri, Emlak, Ham madde, Sanayi

Zayıf: İletişim, Teknoloji, Sağlık, Tüketici Ürünleri

Öne Çıkan Hisseler

Coinbase Global (COIN), ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) dramasına rağmen, yatırımcı Cathie Wood’un Ark Invest ETF’lerinin dipten COIN alımı yapmasıyla gün sonunda 3,2% arttı.

Campbell Soup (CPB) hisseleri, üçüncü çeyrek için beklentilerin üzerinde bilanço açıklasa da gelirlerinin Wall Street beklentilerinin altında kalmasıyla 8,9% değer kaybetti.

Warner Bros Discovery (WBD) zor günlerden geçen CEO’su ve CNN yönetim kurulu başkanı Chris Licht’in şirketten ayrılmasıyla kapanışta 8,4% ralli yaptı. 

Faiz Artışının Yeniden Gündeme Gelmesiyle Borsalar Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı