BIST Şirket Haberleri

Faiz Artarsa Borsa Düşer mi?

June 21, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Faiz Artarsa Borsa Düşer mi?

Piyasalar gözünü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın 22 Haziran’da açıklayacağı faiz kararına çevirdi. Geçtiğimiz hafta 5.730 seviyesini test ederek rekor kıran BIST 100 Endeksi, para politikası toplantısı öncesi bir miktar satış baskısına maruz kalarak 5.257 seviyesinde seyrediyor.

Beklenti Anketleri Sonuçlandı 🔍︎

Ekonomi yönetiminin Mehmet Şimşek’e geçmesi ve Merkez Bankası Başkanlığına Hafize Gaye Erkan’ın atanmasının ardından Para Politikası Kurulu (PPK) beklenti anketleri de sonuçlandı.

  • Reuters anketine katılan 15 kurumun hepsi politika faizinde artışa gidileceğini öngördü. Tahminlerin medyanı, bir haftalık repo faizinin 1150 baz puan arttırılarak 20% seviyesine çekileceğini gösterirken tahminler 12,5% ile 30% aralığında yer aldı.
  • Bloomberg HT anketine katılan 15 kurumun medyan beklentisi ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 25% seviyesine çıkarması yönünde oldu.
  • AA Finans‘ın beklenti anketine katılan 18 ekonomist, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 1.075 baz puan artırılarak 19,25%’e çekileceğini tahmin etti.
external link icon
merkez

Merkez Bankası Haziran Ayı Faiz Kararını Ne Zaman Açıklayacak?

Yabancı Kurumlardan TCMB Faiz Tahmini 📈

Yabancı kurumlar, para politikası toplantısı öncesi TCMB faiz tahminini güncelledi.

ABD bankası JPMorgan, TCMB’nin 22 Haziran’daki para politikası toplantısında, politika faizini 25%’e yükseltebileceğini belirtti.

Goldman Sachs, son atamalar sonrası Türkiye’nin faiz patikasına ilişkin değerlendirmesinde “Tamamen ortodoks karar vericiler Türkiye’de faizleri 40%’a çıkarabilir.” ifadelerini kullandı.

Bank of America Securities, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini 25%’e yükseltmesini beklediğini, ancak aşağı yönlü bir sürpriz için de alan gördüklerini belirtti.

Societe Generale, Türkiye ile ilgili yeni analizinde politika faizinin 15%’e yükseltileceğini öngördü.

Morgan Stanley, Merkez Bankası’nın politika faizini haziranda 20%, ağustos ayında ise 25%’e yükselteceği tahminini paylaştı.

Deutsche Bank, Türk ekonomisine ilişkin yayımladığı raporda yeni kabine ve kritik kurumlardaki atamalar sonrası daha ılımlı ve ortodoks para politikası karışımına dönülebileceği tahminini paylaştı. Notta “TL’deki hızlı değer kaybı, ilk anda büyük bir faiz artırımını gerektiriyor.” ifadesi yer aldı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yayımlanan raporda, Merkez Bankası’nın politika faizini mevduat faizlerine yaklaştırarak 25-30% seviyesine çekmesini beklendiği belirtildi.

Faiz Artarsa Borsa Nasıl Etkilenir? 📊

Peki, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın olası bir faiz artırımında borsa nasıl etkilenir? Yatırımcılar bu sorunun yanıtını arıyor.

Midas+’taki Bir Bilene Sorduk programına katılan Tuncay Turşucu, faiz artışının yaşanması halinde borsanın bundan nasıl etkileneceğini yorumladı.

Tuncay Turşucu, “Genel olarak faizin yükselmesi borsayı negatif etkiler. Ama borsa zaten bir süredir yüksek faize maruz kalıyor. Bununla birlikte borsada oluşan bu ralli zaten faiz artırımının geleceğini bile bile oldu. Piyasalar bugüne kadar ekonomi yönetiminde uygulanan heterodoks olarak ifade edilen rasyonellikten uzak uygulamanın tekrar rasyonel bir şekle gireceği beklentisini satın aldı. Sonuç olarak faiz artışının borsayı çok fazla olumsuz etkilemesini beklemiyorum. Eğer uygulamalar yerinde olur, şeffaf ve iletişimi güçlü yönetilirse endeks bu işten pozitif bir şekilde sıyrılacaktır.” dedi.

Faiz Artarsa Borsa Düşer mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT, Reuters, Anadolu Ajansı, Goldman Sachs, Bank of America, JPMorgan,