Bültenler

Facebook, Ray-Ban ile Geliştirdiği Akıllı Gözlüğü Tanıttı

Facebook, Ray-Ban ile Geliştirdiği Akıllı Gözlüğü Tanıttı
Google News Icon Takip Et

Teknoloji sektörünün belki de en olaylı ve hareketli projelerinden biri: Akıllı gözlük teknolojisi! Canon (CAJ), Google (GOOGL), Intel (INTC) ve Snapchat (SNAP)’in yanında birçok teknoloji şirketi daha bu proje için çalışmalara başlamış ve birçoğu projelerini herhangi bir ürün çıkarmadan sonlandırmak durumunda kalmıştı.

  • Güncel durumda ise Google (GOOGL), Microsoft (MSFT), Apple (AAPL) ve (artık) Facebook (FB) gibi büyük teknoloji şirketlerinin yanı sıra irili ufaklı birçok şirket de akıllı gözlük teknolojisi için çalışmalarını sürdürüyor.

Facebook (FB)‘un Ray-Ban iş birliğiyle geliştirdiği akıllı gözlüğü “Ray-Ban Stories”in işlevleri arasında;

  • Fotoğraf ve video çekmek

  • Müzik dinlemek

  • Sosyal medya paylaşımı yapabilmek

  • Arama yapmak gibi özellikler bulunuyor.

Gözlük, ABD için 299 dolar ve Birleşik Krallık için 215 pound fiyatından satışa sunulacak. Taşınabilir şarj kutusuyla birlikte satılacak olan gözlük, Ray-Ban’ın artık bir klasik haline gelen Wayfarer tasarımı da dahil olmak üzere toplamda 20 model ve 5 farklı renk seçeneğine sahip olacak.

Gözlüğün adında geçen “stories” kelimesi aslında Facebook’un zamanında Snapchat’in yapmak istediği ama başaramadığı, gözlükle “snap atma” özelliğiyle gözlüklerini pazarlamak istediğini gösteriyor. Facebook’un gözlüklerinde bulunacak 5 MP’lik kamerayla birlikte kullanıcılar, story çekme düğmesine basarak veya sesli komutlarıyla ellerini kullanmadan da fotoğraf veya -30 saniyeye kadar- video çekebilecekler.

🕒 Bir Adım İlerisi

Facebook “story gözlüklerinin” ardından, gözlerini Google’ın (GOOGL) denediği ama başarısız olduğu bir diğer akıllı gözlük konsepti olan artırılmış gerçekliğe (AR) dikmiş gözüküyor.

Şirket yaptığı açıklamada, aynı bilgisayar ve akıllı telefonlar gibi AR teknolojisinin de, fiziksel mesafelerin aşılmasına, insanların sosyal görünürlüklerinin artmasına ve  dolayısıyla daha çok bağlantı kurmalarına olanak sağlayacağından bahsetti.

  • Gizlilik Endişeleri… İtalyan regülatörler tanıtılan akıllı gözlüklerin özel hayatın gizliliği noktasında ne gibi problemler doğurabileceği üzerine tartışıyor. Facebook’un akıllı gözlükler çekim halindeyken etraftaki insanların ve özellikle de çocukların filme alınmasını önlemek adına ne tür adımlar attığını sorguluyor.

Şirket bu konuda yöneltilen eleştirilere, kullanıcıların rızası olmadan akıllı gözlüklerle çekilen hiçbir içeriğe erişiminin olmayacağını söyleyerek karşılık verdi.

👀 Nasıl Etkiledi?

rsz_facebook.jpgSon bir aydır %4,23 yükselerek 378,69 dolar seviyesinden işlem gören FB hisseleri, gözlük tanıtımı sonrasında cuma gününü %2’ye yakın bir yükselişle açtı ve günü %0,18 yükselişle tamamladı.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı