Bültenler

Facebook Dijital Cüzdan Planlarını Açıkladı: “Novi” Ödeme Endüstrisine Meydan Okuyacak mı?

August 19, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Facebook Dijital Cüzdan Planlarını Açıkladı: “Novi” Ödeme Endüstrisine Meydan Okuyacak mı?

Facebook Inc. (NASDAQ: FB) Yöneticisi David Marcus, pandemi nedeniyle artan dijitalleşmeden de yararlanarak Facebook’un dijital cüzdanı “Novi”yi piyasaya sürmeye hazır olduklarını duyurdu.

NOVİ.png
  • “Novi”, neredeyse her ABD eyaletinde gerekli lisansları ve onayları almış durumda.

  • Dijital cüzdan, hem yurt içinde hem de yurt dışında kişiler arasında ücretsiz ödeme imkanları sunacak. Ayrıca, ticari işletmeler için de uygun satış komisyonları belirleyecek.

    Tüm bunları hedeflerken Facebook nasıl kâr edecek diye düşünüyor olabilirsin.

  • David Marcus bu konuya anlamlı bir müşteri tabanına sahip olduktan sonra satış hizmetlerinden kâr etme konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağını söyleyerek açıklık getiriyor.

  • Facebook hisselerinde 1 günlük değişim

    Marcus’un dijital cüzdanların gerekliliğini savunmasının bir diğer nedeni ise yasa dışı faaliyetlerin geleneksel finansal sistemden daha verimli bir şekilde tespit edilmesini sağlıyor olmaları.

🔜Bir Adım Sonrası
Facebook dijital cüzdanında, Marcus’un da yaratıcılarından biri olduğu dijital para birimi girişimi olan, Diem dışında diğer stablecoin’ler ile de çalışabileceğini bildiren raporların ardından, cüzdanın başka hangi coin’leri kabul edeceği ve lansmanın ne zaman olacağı gibi konularda ise kesin bir bilgi verilmedi. Facebook’un yeni hamlesinin “ödeme endüstrisinde bir meydan okuma” yaratacağını söyleyen Yönetici David Marcus’un sözlerinde haklı olup olmadığını anlamak için bir süre daha beklememiz gerekecek!

📊Peki, FB N’apıyor?
18 Ağustos piyasa kapanışının ile şirket hisseleri %0,84 değer kaybederek 355,45 dolar seviyesinden günü tamamladı.

Şirket hisseleri son bir ayda %5,44 yükselmesine rağmen, son bir haftada %0,78 düşüş gösterdi. Çarşamba günü son kontrolde %0,4 düşüşle 357,01$’a geriledi.