Borsa Haberleri

FAANG Hisseleri Çekiciliğini Koruyor!

September 26, 2022 • 3 dakika okuma süresi
FAANG Hisseleri Çekiciliğini Koruyor!

SVM Asset Management’ın yatırım direktörü Neil Veitch, FAANG diye bilinen büyük teknoloji hisseleri arasında yer alan Alphabet (GOOGL)’in orta vadede “çekici” olduğu söylüyor. Varlık yönetim firmasının bahsettiği ismini şirketlerin baş harflerinden alan FAANG hisseleri arasında; Facebok yani yeni adıyla Meta Platforms (META), Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Netflix (NFLX) de var! 

Alphabet Sağlam Bilançosuyla Dikkat Çekiyor!

Varlık yöneticisi Neil Veitch, Alphabet (GOOGL)’in pazarda güçlü bir konumda olduğundan bahsetti. Perşembe günü CNBC Pro Talks’a yaptığı açıklamalarda “Şirket, geleneksel ve dijital dağıtımın tüm avantajlarını elinde tutuyor. Ayrıca pazardaki konumuna ve gelirlerine bağlı olarak marjinal maliyeti oldukça düşük. Bu durum, kaya gibi sağlam bir bilançoya sahip olduğunu gösteriyor.” sözlerine yer verdi. 

Öte yandan Veitch, Meta Platforms konusunda biraz daha muhafazakâr düşünceler taşısa da genel olarak FAANG hisselerini sevdiğini söyledi. Ancak bu yaklaşımın piyasadaki eğilime açıkça aykırı olduğu görülüyor. Zira FED’in faiz oranlarını artırmasının ardından yatırımcılar büyüme hisselerinden kaçınmaya başladı ve buna paralel olarak teknoloji hisseleri de düşüşe geçti. 

Alphabet Hisseleri Bu Yıl Yaklaşık 31% Geriledi!

Teknoloji ağırlıklı NASDAQ, yılın başından bugüne kadar neredeyse 30% düştü. Aynı dönemde Alphabet (GOOGL) hisseleri de yaklaşık 31% kayıpla bu düşüşü takip etti. Ayrıca firma, ikinci çeyrek için beklenenden daha zayıf kazanç bildirdi. Pandemi sonrasında tüketici harcamalarının arttığı dönemde şirketin gelir artışı bir önceki yıla kıyasla 62%’den 13%’e geriledi. Alphabet CEO’su Sundar Pichai ise eylül ayı başlarında şirketi 20% daha verimli hâle getirmeyi istediklerinden bahsetti. Bu durum, bir dizi ekonomik zorlukla karşı karşıya kalan şirketin işe alımlarını yavaşlatmasına ve personel sayısını azaltmasına neden olabilir. 

Daha geniş bir perspektiften bakıldığında Neil Veitch, özellikle son 10 yılda yükselen enflasyona bağlı olarak nispeten savunmasız hâle gelen pahalı büyüme hisselerine daha temkinli yaklaşacağını söyledi. Bu hisseler için de elektrikli araç devi Tesla (TSLA)’yı örnek olarak verdi. TSLA’nın pahalı görünümüne karşın risk/getiri karşılaştırması açısından çekici olmadığını belirtti. Ancak sözlerine daha önce Tesla konusunda yanıldığını da ekledi. 

FAANG Hisseleri Çekiciliğini Koruyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı