Borsa Haberleri

FAA’den Boeing MAX 9 Uçaklarına İzin Çıktı Ama Üretim Durdu

FAA’den Boeing MAX 9 Uçaklarına İzin Çıktı Ama Üretim Durdu
Google News Icon Takip Et

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing’in (BA) geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen bir uçuşla başlayan 737 MAX skandalının ardından, söz konusu uçakların üretimine izin vermeyeceğini ancak incelemelerin tamamlanmasıyla MAX 9 modelinin yeniden uçuşlara başlayabileceğini söyledi. 

5 Ocak’ta Alaska Airlines’ın (ALK) bir 737 MAX 9 uçağıyla gerçekleştirdiği uçuşunda 16 bin fit yükselikteyken kabin parçasının kopmasının ardından başlayan karmaşa, Alaska ve United Airlines’ın (UAL) binlerce uçuşunu iptal etmesine yol açmıştı. 

FAA, Boeing’in en popüler uçağı 737 MAX ailesinin üretimini durdurma kararı uçak üreticisinin “sorumluluk alması ve gerekli kalite kontrol prosedürlerine tam uyumunu sağlaması” için gerekli olduğunu söyledi.

FAA Yöneticisi Mike Whitaker, “Bu süreç boyunca ortaya çıkan kalite kontrol sorunlarının çözüldüğüne ikna olana kadar, Boeing’in üretimde genişleme yönündeki herhangi bir talebini kabul etmeyeceğiz veya 737 MAX için ek üretim hatlarını onaylamayacağız.” ifadelerini kullandı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters