Boeing

FAA, Boeing’den 90 Gün İçinde Yeni Bir 737 Max Planı İstiyor

Şubat 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
FAA, Boeing’den 90 Gün İçinde Yeni Bir 737 Max Planı İstiyor

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), uçak üreticisi geçtiğimiz aylarda Boeing’e ait (BA) 737 Max uçağıyla gerçekleştirilen bir Alaska Airlines (ALK) uçuşunda kalkışın hemen ardından uçağın kapı tapasının patlamasının ardından, şirkete kaliye kontrolünü iyileştirecek bir plan hazırlaması için 90 gün süre tanıdı. 

Bu ayın başlarında 1282 sefer sayılı uçakla ilgili olarak yapılan ön incelemede, neredeyse yeni olan uçağın kullanılmayan kapı panelini sabitlemek için gereken cıvataların eksik olduğu anlaşıldı. Bu, Boeing’in en çok satan uçağındaki bir dizi üretim sorununun en sonuncusu ve en ciddisiydi.

FAA Yöneticisi Mike Whitaker, Boeing CEO’su Dave Calhoun ve şirketin güvenlik yöneticileriyle bir araya geldikten bir gün sonra yaptığı açıklamada, “Boeing gerçek ve derin iyileştirmeler taahhüt etmelidir. Temel bir değişiklik yapmak Boeing’in liderliğinin sürekli bir çaba göstermesini gerektirecek ve karşılıklı olarak anlaşılan kilometre taşları ve beklentilerle onları yolun her adımında sorumlu tutacağız.” ifadelerini kullandı.

FAA, Boeing’in 737 üretim hatlarına yönelik bir denetimin merkezinde yer alıyor. Kurum, geçtiğimiz ay Boeing’in 737 Max uçaklarının planlanan artışını, düzenleyici kurum şirketin üretim hatlarındaki kalite kontrolünden memnun olana kadar durduracağını söylemişti.

Pazartesi günü Boeing hakkında bir uzman panelinin hazırladığı raporda, üreticinin üst yönetimi ile çalışanları arasında güvenlik kültürü konusunda bir “kopukluk” olduğu tespit edildi. 

Söz konusu rapor, 2018 ve 2019 yıllarında Boeing 737 Max uçaklarında meydana gelen ve uçaktaki herkesin ölümüne yol açan iki kazanın ardından Kongre tarafından talep edilmişti.

FAA yaptığı açıklamada, Boeing’in planının rapordan ve önümüzdeki birkaç hafta içinde tamamlanması planlanan denetiminden elde edilen bulguları içermesini beklediğini ekledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti