Borsa Haberleri

Eylüldeki Satışların Ardından Dördüncü Çeyrekte Ralli Gelebilir – BofA

Eylüldeki Satışların Ardından Dördüncü Çeyrekte Ralli Gelebilir – BofA
Google News Icon Takip Et

Piyasalarda eylül ayında görülen satışlar, yıla hızlı bir başlangıç yaptıktan sonra birçok yatırımcıyı şaşırtmış olabilir. Ancak tarih, bu tür geri çekilmelerin aslında oldukça yaygın olduğunu gösteriyor.

Bank of America stratejisti Ritesh Samadhiya, 1950’den bu yana S&P 500’ün temmuz ayına kadar 15%’ten fazla yükseldiği ve ardından ağustos ve eylül ayları aralığında ortalama 8% düştüğü 15 örnek olduğunu belirtti.

Banka, piyasa endeksinin bu tür satışların ardından genellikle toparlandığını, ekim ve aralık aylarında ortalama 5%’lik bir kazanç sağladığını söylüyor.

Samadhiya, “Temmuz ayından bu yana yaşanan 5%’lik düzeltmenin ardından küresel hisselerdeki tersine dönüşün de gösterdiği gibi, ağustos ayında tarih tekerrür etti. Çeyrek sonunda yaz hüznü ortadan kalktığında, küresel hisse piyasaları yılsonuna kadar tek haneli bir yükselişe geçebilir.” yorumunu yaptı. 

S&P 500 temmuz sonundan bu yana 6%’dan fazla değer kaybederken, ağustos ayında 1,7% ve eylül ayında 4,5% geriledi. FED’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağı korkusu, yükselen Hazine tahvili getirileri, güçlü dolar ve ham petrol fiyatlarındaki artış, bu süre zarfında hisseler üzerinde baskı yarattı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC