Borsa Haberleri

Eylülde Yalnızca Yapraklar Düşmedi!

September 26, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Eylülde Yalnızca Yapraklar Düşmedi!

Borsa ve Beklentiler


Zirvedeyim Canım Duymuyorum: Dolar endeksi, haftanın ilk gününde tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta açıkladığı faiz kararıyla şahin (agresif) tondaki duruşunu ortaya koyan FED ve tüm zorluklara rağmen dirençli ABD ekonomisi doları desteklemeye devam ediyor. 

  • Dolar endeksi bugün 114,50’ye çıkarak 20 yılın zirvesini gördü. Dolardaki yükselişin yanı sıra hem euro hem de sterlinde tarihi kayıplar yaşanması para piyasalarındaki oynaklığı da artırıyor.
  • Düşüş ihtimali ise ancak bazı şartların yerine getirilmesi halinde mümkün gözüküyor.  Bunlardan ilki enflasyonun azalması, ikincisi ABD ekonomisinin dirençli görünümüne son vermesi yani olumsuz ekonomik verilerin ortaya konması, sonuncusu ise risk iştahının artması yani yatırım kararlarını etkileyen yatırımcı duygusunun pozitife dönmesi ve hisse senedi gibi riskli varlıklara olan yatırımın artması. 

Eylülde Yalnızca Yapraklar Düşmedi! S&P 500 endeksi geçtiğimiz hafta 4,6% düşüşle üç ayın en düşük seviyesine geriledi. Nasdaq Composite 5,1% değer kaybederken büyüme hisseleri de geçtiğimiz hafta darbe aldı. Dow Jones, haftayı 4% düşüşle tamamladı ve bu 2022’nin en düşük kapanışıydı, tüm zamanların en yüksek seviyesinden 19,6% düşüşle ayı piyasasına merhaba dedi! Yani eylül ayı tarihsel olarak her zaman olduğu gibi yine kötü bir ay oldu!

Kendini Gerçekleştiren Kehanet Mi? JPMorgan Wealth Management’a göre hisse senetleri eylül aylarında yatırımcıların düşeceğine inandıkları ve bu nedenle hisse satıp fiyatların düşmesine neden olduğu için düşüyor. Ancak bu sefer durum biraz farklı olabilir. Artan enflasyonla mücadele için atılan sert faiz artışı adımları ve piyasada nam salan resesyon korkusu bu sefer eylül ayındaki düşüşlerin ana sebebi olabilir. Ufak bir örnekle mart ayında Powell, “Ekonominin çok güçlü olduğunu ve daha sıkı para politikasına dayanabileceğini düşünüyoruz.” demişti. Geçtiğimiz hafta ise art arda üçüncü faiz artırımını açıkladı ve açıklamasındaki şu ton değişimi dikkatleri çekti: “Daha yavaş büyüme ve daha yüksek işsizlik, hizmet ettiğimiz halk için acı verici, ancak fiyat istikrarını sağlayamamak ve geri dönüp tekrar yapmak zorunda kalmak kadar acı verici değil.

Aşırı Korku: Haftanın ilk gününde, geçtiğimiz hafta merkez bankalarından gelen sıkılaşma hamleleriyle birlikte yatırımcı duygusu “AŞIRI KORKU” bölgesinde seyrini sürdürüyor. 

Eylülde Yalnızca Yapraklar Düşmedi!
  • Ne anlama geliyor? Bu endeks, finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçer. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
  • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Hisseler

Amazon (AMZN): Amazon, bugün yaptığı açıklamada, “Prime Early Access Sale” adını verdiği etkinliğin 11-12 Ekim tarihlerinde gerçekleşeceğini söyledi. Prime başkan yardımcısı Jamil Ghani bir röportajda, etkinliğin yalnızca Amazon’un Prime abonelik programının üyelerine açık olduğunu ve “yüz binlerce” tatil fırsatı sunacağını söyledi. Kaynak

Chevron (CVX): Chevron ve Mitsui Oil Exploration Japonya’da gelişmiş jeotermal enerji üretiminin teknik ve ticari fizibilitesini araştırmak için ortak bir işbirliği anlaşması imzaladı. Yeni işbirliği, Japonya genelinde jeotermal kaynak potansiyelini inceleyecek ve Japonya’da gelecekteki bir ortak pilot proje için Gelişmiş Kapalı Döngü teknolojisinin etkinliğini değerlendirecek. Kaynak

Shell (SHEL): Shell, pazar günü yaptığı açıklamada, İrlanda’daki Simply Blue Group ile planladığı iki açık deniz rüzgar projesinden çekildiğini ve ülkenin enerji emisyonlarında 80%’lik bir azalma sağlama şeklindeki iklim hedefine potansiyel olarak ciddi bir darbe vurduğunu söyledi. Kaynak 

Microsoft (MSFT) – Accenture (ACN) – American Tower (AMT): Microsoft, Accenture ve American Tower GYO bu hafta büyük ABD şirketleri arasında bu tür duyurular için oldukça sessiz bir dönemde temettü artışları açıkladı. Kaynak

  • Microsoft, 62 sentten yaklaşık 10% artışla, hisse başına üç ayda bir 68 sentlik temettü ödemeyi planlıyor. Bu, hisse başına 2,72 dolarlık yıllık bir temettüye eşit.
  • Danışmanlık firması Accenture, 97 sentten 15,5% artışla üç ayda bir hisse başına 1,12 dolar ödeme açıkladı. Bu, yıllık temettü hissesini 4,48 dolara çıkaracak.
  • American Tower, üç aylık temettüsünü hisse başına 1,47 dolara çıkaracak. Bu, hisse başına yaklaşık 3%’lük bir artış. Yıllık temettü ise hisse başına 5,88 dolar olacak.

Eylülde Yalnızca Yapraklar Düşmedi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı