Bültenler

Eylül Ayı Enflasyon Verisi Sonrası Borsalar Ekside Kapandı

Eylül Ayı Enflasyon Verisi Sonrası Borsalar Ekside Kapandı
Google News Icon Takip Et

ABD borsaları, eylül ayında enflasyonun yüksek seyrettiğini gösteren verilerin ardından yükselen Hazine tahvili getirilerinin hisseler üzerinde baskı oluşturmaya devam etmesiyle dünü düşüşle tamamladı ve dört günlük artış eğilimini sonlandırdı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,63%, S&P 500 0,62% ve Dow Jones 0,51% geriledi.

Analist Yorumu 

Eylül ayı enflasyon verisi geçen ay fiyatların 0,4% artışla ekonomistlerin 0,3%’lük artış beklentisinin biraz üzerinde gerçekleştiğini gösterdi. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını dışarıda bırakan çekirdek TÜFE de 0,3% ile beklentilere paralel geldi.

Enflasyon yıllık bazda ise 3,7% arttı ve ağustos ayına göre bir değişim göstermese de ekonomistlerin 3,6%’lık beklentisinin üzerinde oldu.

Piyasa analistleri, aralık ayında faiz artırımına ilişkin piyasa bazlı olasılık yükselirken bile enflasyon verilerinin FED’in bir sonraki hamleleri hakkında fazla ipucu vermediğini söyledi.

CME’nin FedWatch aracına göre piyasalar 1 Kasım’da FED’in çeyrek puanlık bir faiz artışı yapma olasılığını 11,8% olarak fiyatlandırıyor.

Axioma’dan Christoph Schon, çarşamba günkü enflasyon verisinin “hafif hayal kırıklığı yarattığını ancak travmatik olmadığını” söyledi.

Schon, enflasyonun iyileşmeden önce biraz daha kötüleşebileceğini söyledi ve “Ama bence hâlâ önümüzdeki 12 ay içinde 2%’ye düşebileceği bir yörüngedeyiz.” dedi. 

Evercore ISI’dan Krishna Guha ise, verilerin FED’in enflasyonla mücadele çabalarını zorlaştırabileceğini söyledi.

Guha “Eylül ayı enflasyon verisi FED için iyi bir rakam değil ancak merkez bankasını, son aylarda tahvil getirilerindeki artıştan kaynaklanan ek sürüklenmeye karşı beklenenden daha güçlü bir büyüme bağlamında, hem dezenflasyon hem de işgücünün yeniden dengelenmesi konusunda daha inişli çıkışlı ilerlemeyi tartarken bekle ve gör modunda tutacaktır.” yorumunu yaptı. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Faiz artışı endişelerini hafifletemeyen eylül ayı enflasyon verisi ve haftalık işsizlik başvuruları verilerinin sindirilmesi

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece güçlü görünümün genel kaybı hafifletmesi

3. Jeopolitik endişelerin piyasaları etkilemeye devam etmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Teknoloji

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Emlak, Ham Madde, Finans, Sanayi

Öne Çıkan Hisseler

Walgreens Boots Alliance (WBA) mali dördüncü çeyrek bilançosunda beklentilerin altında bir kâr ve yılın geri kalanına ilişkin zayıf tahminler açıkladı. Hisse, gün içindeki kayıplarının ardından dünü 7% artıda tamamladı. 

Delta Air Lines (DAL) hisseleri, şirketin beklentileri aşan üçüncü çeyrek kârının ardından 2,3% yükseldi. Delta, seyahate yönelik “güçlü talebin” mevcut çeyrek dönemde de devam ettiğini söyledi. 

Victoria’s Secret (VSCO) üçüncü çeyrek kayıplarının eski tahminler kadar yüksek olmayacağı açıklamasıyla kapanışta 2% değer kazandı. 

Ford Motor (F) hisseleri, United Auto Workers sendikasının toplam 8.700 işçisinin şirketin Kentucky’deki kamyonet fabrikasında iş bırakmasının ardından 2% geriledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı