Borsa Haberleri

ExxonMobil, Pioneer’ı Satın Almaya Hazırlanıyor

October 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
ExxonMobil, Pioneer’ı Satın Almaya Hazırlanıyor

Exxon Mobil (XOM), ABD petrol endüstrisini yeniden şekillendirecek bir hamleyle Pioneer Natural Resources’ı (PXD) yaklaşık 60 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın almaya hazırlanıyor.

The Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırdığı haberi, önümüzdeki günlerde anlaşmanın imzalanabileceğini ancak yine de bir anlaşma yapılmamasının da hâlâ mümkün olduğunu söyledi.

Exxon, 2022’de rekor bir kâr açıklamasının ardından nakit paraya boğuldu ve Batı Teksas bölgesindeki faaliyetlerini güçlendirmek için bir süredir seçenekleri değerlendiriyordu. 

Piyasa değeri yaklaşık 50 milyar dolar seviyesindeki Pioneer’ın satın alınması, Exxon’un 1999 yılında Mobil ile gerçekleştirdiği mega birleşmeden bu yana yaptığı en büyük anlaşma olacak. 

Ayrıca Exxon’a, petrol devinin büyüme planlarının ayrılmaz bir parçası olduğunu söylediği Batı Teksas ve New Mexico’daki petrol zengini Permian Havzası’nda hakim bir konum sağlayacak.

Exxon’un piyasa değeri şu an 436 milyar dolar, dolayısıyla yılın en büyük devralması olacak bu anlaşma kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Anlaşma, ABD petrol sektöründe en son Occidental Petroleum’un (OXY) 2019’da Anadarko Petroleum’u yaklaşık 38 milyar dolara satın almasını ve Exxon’un 2010’da XTO Energy’yi 30 milyar dolardan fazla bir fiyata satın aldığı anlaşmayı gölgede bırakma potansiyeli taşıyor.  

ExxonMobil, Pioneer’ı Satın Almaya Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal