Borsa Haberleri

Exxon, Gaz Varlıklarının Bazılarını Satıyor

May 20, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Exxon, Gaz Varlıklarının Bazılarını Satıyor

Exxon Mobil (XOM) perşembe günü, Kuzey Teksas doğal gaz mülklerini doğal gaz üreticisi BKV Corp’a 750 milyon dolara satmak için bir anlaşma imzaladığını söyledi.

Kuzey Teksas varlık satışları, gelecekteki gaz fiyatlarına dayalı ek ödemeler içeriyor ve bu da şirketin artan yakıt maliyetlerinden kâr etmesini sağlıyor. Anlaşmanın 30 hazirana kadar tamamlanması bekleniyor.

Exxon ayrıca; Asya, Afrika ve Avrupa’da varlıklarını da teklife sunuyor. Irak, Çad, Nijerya, Kanada, Arkansas ve Ohio’da varlıklarının pazarlamalarını sürdürüyor. 2020’de 22,4 milyar dolarlık tarihi bir zarara uğrayan şirket, bu yılki yüksek petrol fiyatlarını borcunu ödemek ve hissedarlara olan ödemelerini artırmak için kullandı.

Exxon Mobil Upstream Company Başkanı Liam Mallon, “En düşük tedarik maliyetiyle fırsatlar geliştirerek hissedarlarımıza en rekabetçi getirileri sağlamaya odaklandık.” dedi.

Exxon, yan kuruluşları XTO Energy Inc ve Barnett Gathering LLC tarafından işletilen Barnett Shale varlıklarını 2020’deki geliştirme planından çıkardığını açıklamıştı. Şirket geçtiğimiz yıl, 2020’de 1 milyar dolar olan varlık satışlarından 2,6 milyar dolar gelir elde etti.

Exxon, Gaz Varlıklarının Bazılarını Satıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı