Borsa Haberleri

Exxon Artan Petrol Fiyatlardan Kârlı Çıkacak

July 4, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Exxon Artan Petrol Fiyatlardan Kârlı Çıkacak

ExxonMobil (XOM), cuma günü geç saatlerde yaptığı bir açıklamada 2022’nin ikinci çeyreğinde petrol ve gaz fiyatındaki yükselişlerden dolayı 2,5 milyar dolarlık bir artış beklediğini söyledi. Şirketin ham petrol fiyatlarındaki yükselmeye bağlı olarak yılın ilk çeyreğine göre 1 ve 1,4; gazdaki artıştan dolayı da 1,5 ile 1,9 milyar aralığında kâr elde etmesi bekleniyor. Şirket yetkilileri nisanda biten çeyreğin ardından yatırımcılara artan enerji fiyatları nedeniyle beklentilerini daha yüksek tutmaları gerektiğini söyledi. Kâr beklentisi ve olumlu mali tablolar sonucunda XOM hisseleri normal işlem gününü artışla kapattı. Biden yönetimi ve Washington yetkilileri ise ExxonMobil ile birlikte diğer enerji şirketlerine de benzin fiyatlarını düşürme çağrısı yaptı. 

ExxonMobil Hissesi S&P 500 Endeksi’nde 43+ Yükseldi

Exxon hissesi, normal işlem gününü 2,2%’lik artışla sonlandırdı ve cuma mesai sonrası seansta 0,5% yükseldi. 2022 yılı içinde ABD’nin en prestijli şirketlerinin yer aldığı S&P 500 Endeksi’nde 20%’lik kayıp yaşayan XOM hissesi, yılın ikinci çeyreğinde 43%’lük bir artış yakalamayı başardı. Ayrıca enerji ürünlerinde değişen fiyatlara bağlı olarak şirket, henüz karara bağlanmamış olan türevlerden 700 ve 900 milyon dolar arasında getiri sağlayabileceğini söyledi. Finansal ve veri yazılım şirketi FactSet’in anketine katılan analistler de petrol devinin 92,4 milyar dolarlık satışları üzerinden 2,96 dolarlık düzeltilmiş ikinci çeyrek kazancı açıklamasını bekliyor.

Başkan Joe Biden Petrol Rafinelerinin Fiyatlarını Düşürmesini İstedi

Dünya genelinde artan petrol fiyatları sonucunda hükümetler de büyük enerji şirketlerine peş peşe çağrılar yapmaya başladı. ABD Başkanı Joe Biden, ExxonMobil’in da aralarında olduğu bir grup büyük petrol rafinerisine mektup yoluyla fiyat düşürme çağrısı yaptı. Şirket yetkilileri ise yatırımcılarına daha yüksek kâr beklemeleri yönünde açıklamalarda bulundu. Petrol devinin uygulayacağı fiyat politikası ve elde edeceği kâr gibi veriler temmuz ayının sonunda açıklanacak üç aylık raporun ardından belli olacak.