Borsa Haberleri

Exxon 4. Çeyrek Kâr Tahminleri: En Kârlı Yıl

January 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Exxon 4. Çeyrek Kâr Tahminleri: En Kârlı Yıl

Rusya-Ukrayna geriliminin ardından zirvelerinden düşen enerji fiyatları yaklaşık 3,3-4,1 milyar dolar değerinde (çeyreksel bazda) şirketin kazançlarını olumsuz etkilediğinden, Exxon Mobil (XOM)’in 4. çeyrek için açıklayacağı kâr bir önceki çeyreğe kıyasla biraz daha düşük kalabilir gibi gözüküyor.

● Exxon (XOM), düşen doğal gaz fiyatlarından doğan negatif etkinin 2-2,4 milyar dolar, düşen ham petrol fiyatlarının negatif etkisinin ise 1,3-1,7 milyar dolar aralığında olduğunu tahmin ediyor.

● 2022’nin büyük bölümünde kazanç bilançosunu yukarı taşıyan yüksek petrol fiyatları 4. çeyrekte duruldu. Brent petrol mart ayında yaklaşık 140 doları gördükten sonra yılı 77 dolarda bitirirken 20%’den fazla artış kaydeden doğal gaz ise yılı güçlü kazançlarla kapattı.

● Diğer yandan Exxon (XOM)’un 4. çeyrek sonuçları ile birlikte, 2022 senesinin şirketin bugüne kadarki en kârlı yılı olması bekleniyor. Bloomberg’in derlediği analist tahminleri ortalamasına göre, şirketin tüm yılda elde ettiği net gelir 58 milyar doların üzerinde olacak.

Exxon 4. Çeyrek Kâr Tahminleri: En Kârlı Yıl

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha