Borsa Yorumları

Evercore, Bu Ucuz Yapay Zekâ Devrimcilerine “AL” Diyor

April 24, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Evercore, Bu Ucuz Yapay Zekâ Devrimcilerine “AL” Diyor

Evercore ISI’a göre, her ne kadar uzun bir süredir gündemde olsa da yapay zekâ devrimi daha yeni başlıyor ve bu da yatırımcıların bazı isimleri ucuza yakalamaları için fırsatlar olduğu anlamına geliyor.

Şirketin kıdemli genel müdürü Julian Emanuel bir notta, OpenAI’ın ChatGPT’sinin 2022’nin sonlarında sahneye çıkmasından bu yana, üst düzey yönetimlerde üretici yapay zekâ söylemlerinin önemli ölçüde arttığını yazdı. 

Emanuel, “Üretici yapay zekânın verimlilik potansiyeli, 90‘lı yıllarda internetten 20’li yılların kükreyişini sağlayan elektrik/kitle üretimine kadar ekonomileri dönüştüren devrimlere benziyor.” diyor.

Yine de, yapay zekânın benimsenmesinin şubat sonundan bu yana ılımlı bir düşüş yaşadığını ve bunun Nasdaq 100 ivmesindeki duraklamaya denk geldiğini belirten şirket, örnek olarak Nvidia’yı (NVDA) gösteriyor. 

Emmanuel, yapay zekânın poster çocuğu konumundaki çip devinin ilk çeyrekte hâlihazırda bir orta döngü düzeltmesi yaşadığını ve genel olarak yarı iletkenlerin yılın ikinci yarısında bir düzeltme görebileceğini ekliyor.

Ancak bu, yapay zekânın postansiyel kazanç sunabileceği tek alanının yarı iletkenler olduğu anlamına gelmiyor. Evercore ISI, iskontolu işlem gören “yapay zekâ devrimcilerini” bulmak için Russell 1000’de yapay zekâdan güçlü bir şekilde bahseden – ya endeksi ya da şirketin sektör ortalamasını aşan – şirketleri incelemiş.

Şirket ayrıca yıldan yıla büyüyen, 2024 hisse başına kâr revizyonları yukarı yönlü olan ve önümüzdeki 12 ay için Russell 1000’e göre indirimli fiyat/kazanç-büyüme (PEG) oranına sahip olan isimleri de taramış.

👀 Buna göre, Nvidia, Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN) ve Meta Platforms (META) gibi teknoloji devlerinin yanı sıra Evercore’un “AL” dediği yapay zekâ devrimcilerini aşağıda inceleyebilirsin:

  • Salesforce (CRM)
  • Uber Technologies (UBER)
  • Goldman Sachs (GS)
  • Booking Holdings (BKNG)
  • Five9 (FIVN)

Evercore, bu isimlerin “uzun vadede kilit yatırımlar” olacağını ancak kısa vadede volatil seyredebileceğini ekliyor. 

🚘 Listedeki isimlerden biri, transkriptlerinde geçen yıl 17 kez yapay zekâdan bahseden Uber Technologies oldu. Araç paylaşım şirketinin sürücüleri yolcularla veya kuryeleri marketlerle eşleştiren platformu yapay zekâ tarafından yönlendiriliyor.

Şubat ayında, Uber’in dördüncü çeyrek mali sonuçları beklenenden daha iyiydi ve gelirler geçen yılın aynı çeyreğine göre 15% arttı. CEO Dara Khosrowshahi, 2023’ün sürdürülebilir, kârlı bir büyüme yılı olduğunu söyledi.

Emanuel’e göre de bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 15% artış gösteren hisseler, S&P’nin ekim ayındaki en düşük seviyesinden bu yana ise 60%’ın üzerinde değer kazandı.

💰 Ayrıca Goldman Sachs’ı da bir “yapay zekâ devrimcisi” olarak gören Evercore’a göre ABD’li bankacılık devi, geçen yıl yapay zekâdan 27 kez bahsetti. Daha geçen hafta CEO David Solomon, şirketin bilanço görüşmesinde, yapay zekâ ile ilgili altyapıya ve sonuç olarak finansmana yönelik önemli talebin Goldman’ın işi için bir kuyruk rüzgarı olacağını söyledi:

Kalite, güvenlik ve kontroller için yüksek bir çıtayı korurken, özellikle geliştiricilerimiz için üretkenliği ve işletme verimliliğini artırmaya odaklanıyoruz.

Geçtiğimiz hafta Goldman’ın ilk çeyrek kârı ve geliri, alım satım ve yatırım bankacılığı gelirlerindeki artış sayesinde analistlerin beklentilerini aştı.

Emanuel’e göre hisse, S&P’nin ekim ayındaki en düşük seviyesinden bu yana 39%, bu yıl da şimdiye kadar yaklaşık 10% yükseldi.

🏨 Evercore’un listesinde yer alan bir diğer isim olan, Booking Holdings geçen yıl yapay zekâdan 34 kez bahsetti. CEO Glenn Fogel, şirketin şubat ayındaki dördüncü çeyrek bilanço çağrısında, çevrimiçi seyahat şirketinin yapay zekâ seyahat planlayıcısı ve Priceline’ın üretici yapay zekâ seyahat asistanı Penny gibi müşteri hizmetlerinde yapay zekâyı kullandığını söyledi. 

Şirket ayrıca üretkenliği artırmak için de yapay zekâyı kullanıyor. Fogel, “Üretici yapay zekâ kullanımının yazılım geliştiricilerimizin üretkenliğini artırdığına dair erken sonuçlarımız var ve şimdiye kadarki sonuçlardan da cesaret alıyoruz. GenAI araçlarının gelecekte işimizi daha verimli hale getirebileceği bu ve diğer yolları denemeyi dört gözle bekliyoruz.” diyor.

Emanuel’e göre hisseler, S&P’nin ekim ayındaki dip seviyesinden bu yana 24% değer kazandı. Hisse, bu yıl da şimdiye kadar 1%’in altında geriledi. 

Evercore, Bu Ucuz Yapay Zekâ Devrimcilerine “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC