Borsa Haberleri

Ether’de ETF Rallisi: Onay Ne Zaman Gelecek?

May 21, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Ether’de ETF Rallisi: Onay Ne Zaman Gelecek?

Kripto para birimleri arasında piyasa değeri açısından en büyük ikinci isim olarak öne çıkan Ether, dünden bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) Ether borsa yatırım fonları (ETF) başvurularının onaylanacağı umutlarıyla yükselişe geçti. 

CoinGecko verilerine göre dün X platformunda yapılan bir paylaşımın ardından 20 dakika içinde fiyatı 3.143 dolardan 3.428 dolara yükselen Ether, bugün de rallisini sürdürerek TSİ 13.00’te 3.653 dolardan işlem gördü. Ether’in son 24 saatlik artışı da 17%’nin üzerine çıktı.

Ether’deki bu artış, toplam 1,3 trilyon dolarlık piyasa değeriyle kripto para birimlerinin lideri Bitcoin’e de ivme kazandırdı. Bitcoin de son 24 saatte 6%’nın üzerinde yükselerek TSİ 13.00’te 71 bin dolara yakın seyretti. 

Bu ralli, Bloomberg’den gelen ETF’lere yönelik iyimser beklentilerle desteklendi. Bloomberg analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart, SEC’nin bu haftadan itibaren başvuruları onaylayacağından 75% emin olduklarını söyledi.

Balchunas, X’te yaptığı bir paylaşımda “Bu öğleden sonra SEC’nin bu konuda 180 derece dönebileceğine dair konuşmalar duydum (giderek daha politik bir konu haline geliyor), bu yüzden şimdi herkes heyecanlanıyor (bizim gibi, herkes reddedileceğini varsayıyordu).” ifadelerini kullandı. 

Ether’de ETF Rallisi: Onay Ne Zaman Gelecek?

Dünden önce analistler kötümser bakış açılarını SEC ile aralarında BlackRock, Fidelity ve Ark Invest/21 Shares’in de bulunduğu spot Ethereum ETF’leri için başvuruda bulunan dokuz varlık yöneticisi arasında anlamlı bir etkileşim olmamasına bağlamıştı.

Wall Street Journal, SEC’nin dün varlık yöneticilerinden önümüzdeki günlerde değiştirilmiş 19b-4 formlarını sunmalarını istediğini ve komisyonun gerçekten de spot Ethereum ETF’lerinin potansiyel onayına yönelik harekete geçmeyi planladığı yönündeki spekülasyonları körüklediğini söyledi.

Geçen yıl düzenleyiciye başvuruda bulunan VanEck, perşembe gününe kadar başvurusu hakkında bir karar bekliyor. Ertesi gün de ajansın bu ayın başlarında ETF fonlarının stake edilmesine ilişkin dili kaldıran Ark Invest/21 Shares’in başvurusuna yanıt vermesi gerekecek.

Yatırım danışmanı ve ETF Store Başkanı Nate Geraci X’te yaptığı açıklamada, SEC’nin Nasdaq gibi bir borsaya Ethereum ETF’lerini listeleme izni veren sözde borsa kuralı değişikliklerini onaylayabilmesine rağmen, her varlık yöneticisinin ETF’lerin piyasaya sürülmesi için kayıt beyanının onaylanmasına ihtiyaç duyacağını söyledi.

Ethereum tokenlarının staking süreci, SEC tarafından açılan davalarda ateş altındaydı. Komisyon, Coinbase gibi bazı şirketlerin müşterilere stake hizmetleri sunarak menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiklerini çünkü sözde yatırım sözleşmeleri olarak menkul kıymetlere benzediklerini iddia etti.

🤔 Peki nedir bu staking? Staking, Ethereum blokzincirinin kullandığı konsensüs mekanizması olan Hisse Kanıtı (Proof of Stake/PoS) ile kripto para birimleri için sunulmuş bir pasif gelir veya ödül yöntemidir. Ağın güvenliği için kullanılan bu yöntemde kullanıcılar, sunulan farklı stake seçeneklerine göre hesaplarında “kilitledikleri”, yani transfer için kullanmayıp belirli bir süre boyunca tuttukları kripto para birimleri karşılığında yeni kripto para birimleri kazanabilir. 

Ether’de ETF Rallisi: Onay Ne Zaman Gelecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Decrypt