Kripto Para Haberleri

Ether ETF’leri Listelenmeye Hazırlanıyor: En İyi Nasıl Faydalanmalı?

May 29, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Ether ETF’leri Listelenmeye Hazırlanıyor: En İyi Nasıl Faydalanmalı?

Bazen, özellikle de konu kripto para birimleri olunca, düzenleyici bir engeli aşmak çok büyük bir olaydır. Şimdi de bu anlardan birini yaşıyoruz: ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) geçtiğimiz hafta sekiz spot Ether borsa yatırım fonuna (ETF) yeşil ışık yaktı. 

ETF’lerin işlem görmeye başlayabilmesi için aşılması gereken bir engel daha olsa da, piyasanın iki numaralı kripto para birimi için işler (şimdilik) iyi görünüyor. Süreç nasıl işliyor, ben bundan nasıl yararlanabilirim diye soruyorsan, lafı uzatmadan detaylara geçelim:

✍️ Ether ETF’lerinin Arka Planı

Borsada işlem gören yeni bir ürünün işlem görmeye başlaması için öncelikle SEC tarafından onaylanan iki formu alması gerekir: Biri borsa tarafından listelenmek için gereken 19b-4 formu, diğeri ise ETF yöneticisi tarafından halka arz için gereken S-1 formu. 

Mart ayında, spot Ether ETF’lerinin bu yılın mayıs ayı gibi ABD’de işlem görebileceği öngörülüyordu. Henüz ETF’ler tam olarak işlem görmüyor ancak en azından 19b-4’ler tamamlandı.

Geçtiğimiz hafta perşembe günü SEC, sekiz para yöneticisinin (BlackRock, Fidelity, Grayscale, Bitwise, VanEck, Ark, Invesco Galaxy ve Franklin Templeton) spot Ether ETF’lerini listelemek için üç ABD borsasından (CBOE, Nasdaq ve NYSE) 19b-4’leri onayladı. Bu para yöneticileri şimdi S1’lerini onaylatmak ve ETF’lerini en kısa sürede yatırımcılara sunabilmek için bir yarış halinde.

Dokuz Bitcoin ETF’i, SEC’nin 19b-4’leri onaylamasından sadece bir hafta sonra, 11 Ocak’ta işlem görmeye başladı ancak Ether ETF’lerinde işlerin bu kadar hızlı olacağının garantisi yok. 

Galaxy Digital bunun birkaç hafta veya ay sürebileceğini söylüyor ve Bloomberg ETF analisti James Seyffart da genel olarak bu öngörüye katılıyor. Yine de yatırımcılar çoğunlukla iyimser çünkü onlara göre ETF’ler artık bir “eğer” meselesi değil, “ne zaman” meselesi.

Dahası, uzmanlar Ether ETF’lerine büyük girişler görmeyi bekliyor. Ne de olsa ETF ihraççıları yatırılan dolar başına ücret kazanıyor, bu nedenle müşterilerine Ether’i övmek için bolca motivasyonları olacak. Asıl soru, bu müşterilerin (ve genel olarak geleneksel yatırımcıların) Bitcoin gibi Ether’i de benimseyip benimsemeyeceği olacak. Ether ve Bitcoin bir portföyde birbirlerini oldukça iyi tamamlıyor: Bitcoin bir dijital altınsa, Ether de büyüyen bir teknoloji hissesi olarak yorumlanıyor. 

Ether’in piyasa büyüklüğü, Bitcoin’in yalnızca üçte biri kadar, bu da bazı yatırımcıları Ether ETF hisselerini satın almaktan caydırabilir. Öte yandan Ether’in fiyatını artırmak için çok fazla talep de gerekmeyecektir. 

Ether aynı zamanda bir iş kanıtı (PoW) blokzinciridir (yani madenciler yerine staker’ları vardır), bu da platformun çok daha düşük bir elektrik faturası ödediği anlamına geliyor. Bu da kriptoya maruz kalmak ve çevresel, sosyal ve yönetişimsel (ESG) güvenilirlik isteyen yatırımcılar için daha uygun olabilir. 

Ayrıca ETF’ler düzenlenmiş ürünler olduğundan, kurumsal yatırımcılar ETF’ler aracılığıyla önemli bir sorun yaşamadan Ether satın alabilirler. Yani evet, ETF’ler muhtemelen zaman içinde Ether’e olan talebi artıracaktır ve doğal olarak kripto para biriminin fiyatı da bundan destek bulabilir. 

🤔 Buradaki Fırsat Ne?

Eğer ETF’leri Ether’in gelecek fiyatı için bir artı olarak görüyorsanız, en bariz hamle Coinbase (COIN) gibi bir kripto borsasından Ether’e yatırım yapmak olabilir. Buradaki ana fikir arkanıza yaslanıp rahatlamak ve sabırla BlackRock ekibinin sihrini konuşturmasına izin vermektir. 

Her zamanki kripto görünümünün burada da geçerli olduğunu aklınızdan çıkarmayın: Her şeyin sorunsuz olmasını beklemeyin. Unutmayın, ETF’ler işlem görmeye başladığında (ne zaman olursa olsun) bir “haberi sat” hareketi de görülebilir.

Grayscale Ether Trust’ın durumunu da takip etmek faydalı olabilir çünkü Grayscale Ether Trust da Grayscale Bitcoin Trust’ın ocak ayında yaptığı gibi bir ETF’ye dönüşmeyi planlıyor.

Grayscale Bitcoin Trust ETF rakiplerine kıyasla çok daha yüksek bir yönetim ücreti alıyor. Dolayısıyla Bitcoin ETF’leri piyasaya sürüldüğünde, yatırımcılar Grayscale’den fonlarını çekti ve bu da Bitcoin fiyatı üzerinde kısa vadeli satış baskısı yarattı. Eğer Grayscale Ethereum ETF ücretlerinde de artışa giderse, Ether’de de benzer bir durum görebilirsiniz.

SEC, yatırımcıların Ether’lerinden faiz kazanmalarını sağlayan bir süreç olan ETF’lerdeki stake etme işlemini henüz onaylamadı. Ancak Coinbase gibi bir borsada kabaca 4%’lük bir stake getirisi elde edebilirsiniz. Bunu yaparak, ETF’lerin performansını gerçekten de geride bırakabilirsiniz. 

📝 Küçük bir not: Staking, Ethereum blokzincirinin kullandığı konsensüs mekanizması olan Hisse Kanıtı (Proof of Stake/PoS) ile kripto para birimleri için sunulmuş bir pasif gelir veya ödül yöntemidir. Ağın güvenliği için kullanılan bu yöntemde kullanıcılar, sunulan farklı stake seçeneklerine göre hesaplarında “kilitledikleri”, yani transfer için kullanmayıp belirli bir süre boyunca tuttukları kripto para birimleri karşılığında yeni kripto para birimleri kazanabilir.

Ether ETF’leri Listelenmeye Hazırlanıyor: En İyi Nasıl Faydalanmalı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finimize