Borsa Haberleri

Estee Lauder Küresel İşgücünü 5% Azaltacak

February 5, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Estee Lauder Küresel İşgücünü 5% Azaltacak

Popüler MAC makyaj markasıyla bilinen Estee Lauder (EL), şirket bünyesindeki yeniden yapılandırma planını genişleterek küresel işgücünü 3% ile 5% azaltacağını açıkladı. 

Mali ikinci çeyrek bilançosunda net kârının 7% düşüşle 4,28 milyar dolara gerilediğini gören şirket, söz konusu yeniden yapılandırma planından 1,1 milyar ile 1,4 milyar dolar faaliyet kârı elde edeceğini öngörüyor. Şirketin önceki tahmini 800 milyon ile 1 milyar dolar aralığındaydı. Söz konusu planın yılın üçüncü çeyreğinde başlaması bekleniyor. 

Haziran 2023 itibariyle Estee Lauder’in dünya genelinde 62 bin çalışanı var. Şirketin toplam çalışanlarının 71%’i tam zamanlı, 16%’sı geçici ve 13%’ü yarı zamanlı çalışanlardan oluşuyor. 

Emlak krizi ve genç nüfus işsizliğine paralel, Çin’de tüketimden darbe alan şirket aynı zamanda tam yıl kâr beklentisini de düşürdü. Estee Lauder, 2024’te düzeltilmiş hisse başına kârının 2,08 dolar ile 2,23 dolar aralığında gelmesini bekliyor. Şirketin önceki tahmini 2,17 dolar ile 2,42 dolar aralığındaydı. 

Estee Lauder Küresel İşgücünü 5% Azaltacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters