Bültenler

Eski Facebook, Yeni Meta’da Büyük Düşüş!

February 3, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Eski Facebook, Yeni Meta’da Büyük Düşüş!

Facebook’un da dahil olduğu çatı şirket Meta (FB), 2 Şubat Çarşamba günü dördüncü çeyrek bilançosunu açıkladı. Şirketin açıkladığı bilançoda, analistlerin hisse başına kâr beklentilerinin gerisinde kalması ve Apple (AAPL)’ın iOS gizlilik değişikliğinin şirketin gelirlerini negatif yönde etkilemesi ise dikkat çeken detaylar arasındaydı.

Açıklanan bilançonun ardından Meta hisseleri, piyasa sonrası saatlerde (after-market) yaklaşık 22% değer kaybetti.

Apple’ın iOS gizlilik değişikliğinin Meta’nın bilançosunu bu denli etkilediğinin görülmesi; Twitter (TWTR), Snap (SNAP), Pinterest (PINS) gibi reklama dayalı gelir elde eden sosyal medya platformlarının hisselerinin de piyasa sonrası saatlerde çökmesine neden oldu! 

Twitter (TWTR) yaklaşık 8%, Snapchat (SNAP) yaklaşık 15%, Pinterest (PINS) ise 8% düşüş yaşadı.

📊 Açıklanan Bilançonun Detayları

Toplam Gelir

Beklenen: 33,4 milyar dolar

Açıklanan: 33,67 milyar dolar

Hisse Başına Kâr

Beklenen: 3,84 dolar

Açıklanan: 3,67 dolar

Reklam Gelirleri

Beklenen: 32,5 milyar dolar

Açıklanan: 32,6 milyar dolar

Facebook Aktif Kullanıcı Sayısı

Beklenen: 2,9 milyar kullanıcı

Açıklanan: 2,9 milyar kullanıcı

Meta Çatısı Altındaki Uygulamaların Kullanıcı Sayısı

Beklenen: 3,5 milyar kullanıcı

Açıklanan: 3,5 milyar kullanıcı

Dördüncü çeyrek; Meta’nın, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya uygulamalarından sıyrılıp hepsinin dahil olduğu “Meta” isminde çatı bir şirket olma kararı almasından sonra açıkladığı ilk bilanço! Bu bilançoyla birlikte şirket, kullanıcılarına artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileriyle Metaverse yeteneklerini yaygınlaştırmasının biraz zaman alacağı açıklamasında bulundu.

🍎 Bilançoya Damga Vuran Apple Gizlilik Değişikliği

Meta’nın beklentilerin altında açıklanan bilançosuna en büyük etki eden olay ise Apple’ın iOS kullanıcılarına, uygulamaların verileri takip edebilmesi için kullanıcıların iznine ihtiyaç duyduğu son gizlilik değişikliği oldu. “Uygulama İzleme Şeffaflığı” adı verilen bu yeni özellik, Facebook, Instagram ve Snapchat (SNAP) gibi uygulamaların kullanıcı verilerini kullanarak reklam vermesinin önünü büyük oranda kesmişti.

Meta’nın CFO’su David Wehner’e göre, Apple’ın iOS 14 ile getirdiği gizlilik özelliği Meta’nın büyümesine oldukça zarar verecek. 

Wehner, yaptığı açıklamada, “Apple’ın iOS değişikliklerinin geçerli olmadığı bir döneme gireceğimizi umuyorum. Platform ve düzenleyici değişikliklerden kaynaklanan reklam hedefleme ve ölçüm rüzgârlarını mütevazı bir şekilde artırmayı bekliyoruz.” dedi.

Wehner açıklamasında enflasyon ve tedarik zinciri aksaklıklarının yanı sıra döviz kurunu da şirketin yaşadığı diğer problemler arasında gösterdi. 

Eski Facebook, Yeni Meta'da Büyük Düşüş!

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Meta earnings miss expectations amid Apple privacy changes, stock plummets

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı