Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

Ereğli Temettü (2023) EREGL Temettü Tahmini ve Ödeme Tarihi

January 27, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Ereğli Temettü (2023) EREGL Temettü Tahmini ve Ödeme Tarihi

Ereğli (EREGL) temettü ödemesi için yatırımcılar gözünü 4. çeyrek bilançosuna çevirdi. Demir-Çelik sektöründe faaliyet gösteren Ereğli, son 5 yılda 5 kez temettü ödemesi yaparak ortalama kârının 97%’sini ortaklarıyla paylaştı. 4. çeyrek bilançosuyla ilgili öngörülerin de gelmeye başlamasıyla birlikte EREGL temettü tahminleri de belli oldu.

Ereğli 3.Çeyrek Bilanço Verileri

Ereğli Demir Çelik, 2022 yılının 3. çeyrek bilanço suna göre 14,88 milyar TL net dönem kârı elde etti. Buna göre, Ereğli’nin kârı geçen yılın aynı dönemine göre 37% artış gösterdi. Şirketin 100 milyar TL’ye yükselen satışları ise geçen yıla oranla 133% artış gösterdi. Yatırımcısının merakla beklediği 4. çeyrek bilançosu için net dönem kârı ise 16,22 milyar TL olarak öngörülüyor.

Ereğli Demir Çelik Temettü Geçmişi

Oyak Grubu bünyesinde yer alan sektörünün lider şirketi Ereğli (EREGL) hissesi 2022 yılında kârının 100%′ünü yatırımcılarıyla paylaştı. Şirket 22 Mart 2022’de 11,04% verim ile pay başına 4 TL temettü ödedi.

Son 5 yılın temettü ödemesini incelediğimizde en yüksek verime 2019 yılında ulaştı. Şirket 13,95% verilim ile pay başına 1,24 TL temettü dağıttı. En düşük temettü verimi ise 2020 yılı pandemi döneminde gerçekleşti. Şirket 2,17% verim ile pay başına  0,24 TL temettü dağıttı. 

Ereğli Temettü (2023) EREGL Temettü Tahmini ve Ödeme Tarihi

Ereğli Temettü (2023) Tahmini 

Ereğli 4. çeyrek finansal tahminlerine göre 2022 yılında 16,22 milyar TL kâr elde etmesi bekleniyor. Son 5 yılda 5 kez temettü ödemesi yapan şirket ortalama kârının 97%’sini ortaklarıyla paylaştı.

Ereğli 2023 yılında da aynı oranda temettü ödemesi gerçekleştirmesi halinde pay başına net 4,05 TL temettü dağıtabilir. Son fiyatına göre temettü verimi ise 10,67%

(Temettü tutarı, önceki yıllardaki veriler baz alınarak tahmini olarak hesaplanmıştır. 2023 yılında bu tutar ve oranda temettü dağıtılacağı garanti edilmemektedir. İçerikteki hiçbir bilgi, yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.)

Ereğli Ne Zaman Temettü Verecek?

Ereğli hissesi geçtiğimiz sene temettü ödemesini mart ayında gerçekleştirdi. 

Şirketin temettü geçmişini incelediğimizde kâr dağıtımlarını genellikle mart ve mayıs aylarında yapıyor. 2023 yılı için de bu iki tarih öngörülüyor.

Ereğli Demir Çelik genel kurul toplantısının ardından bu sene temettü dağıtıp dağıtmayacağını ve hangi oranda ödeme gerçekleştireceğini yatırımcılarına duyuracak.

Ayrıca bakınız; Temettü Nedir? Temettü Hisseleri Nasıl Alınır?

Ereğli Kâr Dağıtım Politikası

Şirket, prensip olarak, geçerli olan mevzuat ve Şirket Esas Sözleşmesi hükümleri çerçevesinde, finansal kaldıraç oranlarının ve yatırım / finansman ihtiyaçları ile piyasa öngörüleri dahil ileriye dönük serbest nakit yaratma beklentisinin izin verdiği ölçüde dağıtılabilir dönem kârının tamamını nakit olarak dağıtma politikasını benimsemiştir.

Kâr dağıtım politikası, ulusal ve global ekonomik şartlara, şirketin gündemindeki projelerine ve fonlarının durumuna göre Yönetim Kurulu tarafından her yıl gözden geçirilir.

Kâr payı, dağıtımına karar verilen genel kurul toplantısında Yönetim Kurulu’na yetki verilerek, mevzuat hükümleri çerçevesinde eşit veya farklı tutarlı taksitlerle, ilgili takvim yılının 15 Aralık tarihine kadar ödenir.

İlgili mevzuat hükümleri çerçevesinde Kâr Payı Avansı dağıtımına Genel Kurul yetkilidir.

Ereğli Temettü (2023) EREGL Temettü Tahmini ve Ödeme Tarihi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Şeker Yatırım, Ereğli Faaliyet Raporu