Borsa İstanbul

EREGL Ve ISDMR, Yeşil Hedef İçin 3,2 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

January 11, 2024 • 1 dakika okuma süresi
EREGL Ve ISDMR, Yeşil Hedef İçin 3,2 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Ereğli Demir Çelik (EREGL) ve İskenderun Demir Çelik (ISDMR), Finansal Yönetim ve Mali İşler Sorumlusu Serdar Başoğlu, her iki şirketin de karbon emisyonlarını 2030’a kadar 25% azaltacağını açıkladı.

Başoğlu, Erdemir ve İsdemir’in 1000 MW güneş enerji santrali kuracağını ifade ederek, 2030’a kadar 25% emisyon azaltım hedefi için 3,2 milyar dolar yatırım yapılacağını belirtti.

Çelik Üretiminde Kömürün Payı Azaltılacak

Başoğlu, iki şirketin 2050’de net sıfır emisyona ulaşma hedefi olduğunu söyleyerek, çelik üretiminde kömürün payının azaltılacağını ifade etti.

Başoğlu ayrıca bu yatırımların 70%’den fazlasını dış kaynakla finanse edeceklerini ve eurobond ihracını düşündüklerini belirtti.

EREGL Ve ISDMR, Yeşil Hedef İçin 3,2 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT