Borsa Haberleri

Equinor ve Exxon, Brezilya’daki Petrol Varlığını Büyütüyor

May 17, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Equinor ve Exxon, Brezilya’daki Petrol Varlığını Büyütüyor

Equinor SA (EQNR) ve Exxon Mobil (XOM) Brezilya kıyılarında 8 milyar dolarlık bir petrol varlığını büyütmek için ilk adımları attı.

Şirketin bu anlaşma ile hedeflediği en önemli şey gelecekteki üretimini artırmak. Bir diğer ifade ile, Equinor’un 1 milyar varilden fazla petrol ile Norveç dışındaki en büyük projesi olan Exxon anlaşması, Bacalhau petrol sahasından üretimini arttırabilecek.

Exxon ve Equinor arasında geçen proje görüşmelerinin detaylı sonuçlara ulaştığı biliniyor. İki şirket yaptığı görüşmelerde ikinci bir sondaj kulesi ve yüzer üretim platformunun yanı sıra bir sonraki aşama için gerekli olan tüm hazırlıkları da planladı.

Bacalhau, Exxon için, Brezilya açıklarından ilk petrol varilini çıkarması anlamına geliyor. Şirket için bu proje en büyük büyüme hedeflerinden birini gerçekleştirmeyi ifade ediyor. 

Equinor, gelecek yıl Bacalhau sahasının kuzeyinde yeni bir değerlendirme kuyusu açmayı da planlıyor. Ortaklar şu anda, ikinci bir sondaj kulesi için bir sözleşme yapmayı değerlendiriyor. Öte yandan yeni bir FPSO veya boru hattı planları hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Bacalhau, kilit bir enerji bölgesinde küresel olarak rekabetçi bir proje olarak öne çıkıyor. Yeni keşif çalışmalarının başarılı olması durumunda ikinci fazın proje yatırımını potansiyel olarak ikiye katlaması bekleniyor. Şirket ikinci bir platformun oluşturulmasından sonra yeterli petrol elde edilmemesi durumunda deniz altını kullanmayı düşünüyor. 

Ortaklar geçen yıl, sondajın ilk aşaması için Seadrill Ltd ile 380 milyon dolara dört yıllık bir sözleşme imzaladılar.

Bacalhau sahasında 2012 yılında keşif yapıldı. Bu keşifin petrol üretimine elverişli olduğu tespit edildikten sonra şirket borcunu ödemek için hisselerini sattı. Exxon ve Equinor şirketin 40% hissesine sahip. 

Equinor’a göre Seadrill’in “West Saturn” teçhizatı, Bacalhau’nun onaylanan 19 kuyudan ilk altısını açmak için yeterli kapasitesinin mevcut olduğu biliniyor. Fakat bu teçhizat, Exxon’un Brezilya’da işlettiği açık deniz bloklarında kullandığı teçhizatın aynısı. Bununla birlikte keşif başarısının olmadığı da biliniyor.

Equinor ve Exxon, Brezilya'daki Petrol Varlığını Büyütüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı