Borsa Haberleri

EPA, Biyoyakıt Hisseleri için Kritik Bir Duyuru Yaptı

December 1, 2022 • 2 dakika okuma süresi
EPA, Biyoyakıt Hisseleri için Kritik Bir Duyuru Yaptı

Green Plains (GPRE), Biden yönetiminin 2023 ve sonrası için petrol rafinerilerinin benzin ve dizel ürünlerine katması gereken yenilenebilir yakıt miktarını artırmaya hazırlandığına dair haberler üzerine çarşamba seansında kapanışa doğru yükselişe geçerek 5,8% değer kazandı.

● Seansın ilerleyen saatlerinde ralli yapan diğer yenilenebilir yakıt üreticileri şunlar: Gevo (GEVO) +7,9%, Aemetis (AMTX) +14,3%, Amyris (AMRS) +8,1% ve FutureFuel (FF) +5%.

● Valero (VLO), PBF Energy (PBF), Marathon Petroleum (MPC), Phillips 66 (PSX) ve CVR Energy (CVI) ise bu yöndeki haberlerden etkilenmesi olası rafineri şirketleri arasında.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, içerikte bahsi geçen tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

● Green Plains ve Valero ile birlikte ABD’nin borsada işlem gören en büyük üç “yakıt sınıfı etanol” üreticisinden biri olan Archer Daniels Midland (ADM) seansı %1,1 yükselişle kapattı.

● Yükümlülükleri belirleme yetkisinin kapsamını ilk kez genişleten ABD Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA),  uzun zamandır beklenen önergesini bu hafta sonuna kadar ilan etmesi bekleniyor.

● Bloomberg’in yaptığı habere göre EPA, önümüzdeki yıl dizel ve benzine 20,82 milyar galon yenilenebilir yakıt eklenmesini zorunlu tutacak. Bu miktarın 15 milyar galonluk kısmı geleneksel mısır bazlı etanolden temin edilecek.

● Yapılan başka bir haberde, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün E15 etanol benzinin yıl boyunca satışına izin verecek yasayı onaylayacağı ve biyoyakıt endüstrisinin en büyük önceliklerinden birine destek vereceği aktarılmıştı.

EPA, Biyoyakıt Hisseleri için Kritik Bir Duyuru Yaptı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha