Borsa Haberleri

Enphase Energy, Küresel İşgücünü 10% Azaltacak

December 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Enphase Energy, Küresel İşgücünü 10% Azaltacak

Güneş enerjisi sektörünün önde gelen isimlerinden Enphase Energy (ENPH), dünya çapındaki fazla envanterini temizlemeye odaklanmak için başlattığı yeniden yapılandırma planının bir parçası olarak, küresel işgücünü yaklaşık 10% azaltacağını ve bunun yaklaşık 350 yüklenici ve çalışanı etkileyeceğini söyledi.

Ülkenin en büyük güneş enerjisi pazarı olan Kaliforniya’daki ölçüm reformu ve ABD’de tüketici talebinde önemli bir düşüşe neden olan yüksek kredi oranları, ABD’de güneş enerjisi invertörlerine olan iştahı azalttı. Avrupa’da da güneş enerjisine yönelik büyüme yavaşladı ve bu durum, Enphase gibi şirketler için yüksek stok seviyelerine yol açtı.

Enphase, yasal dünya çapındaki mikro invertör fason üretim operasyonlarının kapasitesini, beklenen talebe daha yakın olacak şekilde, çeyrek başına yaklaşık 10 milyon birim olan mevcut kapasitesinden çeyrek başına yaklaşık 7,25 milyon birime düşürmeyi planladığını belirtti. Bu hamlenin bir sonucu olarak şirket, Romanya ve ABD’deki fason üretim tesislerindeki faaliyetlerini durduracak.

Güneş enerjisi invertörü üreticisi, dünya genelindeki tesisleri konsolide ederek ve gayrimenkul ayak izini azaltarak masrafları kısmayı ve bazı istisnalar dışında işe alım ve seyahat dondurma süresini 2024 yılına kadar uzatmayı hedeflediğini söyledi.

Yeniden yapılandırma planını 2024 yılının ilk yarısında tamamlamayı beklediğini belirten şirket, tüm bu kararların yaklaşık 16 ile 18 milyon dolarlık tek seferlik bir maliyetle sonuçlanacağını belirtti.

Enphase Energy, Küresel İşgücünü 10% Azaltacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters