BIST Şirket Haberleri

”Enka İnşaat Toparlanma Sürecinde” : ENKAI 3Ç23 Bilançosu

Kasım 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
”Enka İnşaat Toparlanma Sürecinde” : ENKAI 3Ç23 Bilançosu

ENKAI İnşaat ve Sanayi A.Ş. (ENKAI), 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

''Enka İnşaat Toparlanma Sürecinde'' : ENKAI 3Ç23 Bilançosu
  • Şirket 2023 3. çeyrekte beklentilerin (3,5 milyar TL) 8% oranda üzerinde 3,8 milyar TL net kâr açıkladı. Önceki çeyreğe göre 53%, önceki yılın aynı çeyreğe göre %100 büyüme izlendi. Net kâr oluşumunda, satışlarda izlenen büyüme ve yatırım faaliyetlerinden sağlanan gelirlerin etkili olduğu görülüyor.
  • 2023 3. çeyrekte net satışlar beklentilere (23,6 milyar TL) paralel 23,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 56%, önceki yılın aynı çeyreğe göre 15% büyüme izlendi. İnşaat faaliyetlerinden sağlanan gelirlerde artış, net satışlarda yaşanan büyümede ana unsur oldu. 
  • 2023 3. çeyrekte FAVÖK beklentilerin (5,2 milyar TL) 14,3% altında gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 21% artış, önceki yılın aynı çeyreğe göre 2% sınırlı gerileme izlendi. Faaliyet giderlerinin FAVÖK marjında baskı oluşturduğu görülüyor. 
  • Brüt kâr marjı önceki çeyreğe göre 4,2 puan, önceki yılın aynı çeyreğe göre 1,4 puan azalarak 21,20% seviyesinde gerçekleşmiştir. Enerji ve inşaat sektörleri başta olmak üzere artan satış maliyetlerinin brüt satış kârı üzerinde negatif etki yarattığı görülüyor.
  • Orta Vadeli Program’da, afet ve risk yönetiminin yapısal reformlar arasında yer almasıyla deprem bölgelerindeki imar çalışmalarının ve kentsel dönüşüm faaliyetlerinin öncelikli hizmetler arasında olduğunu görüyoruz. Bu doğrultuda afet riski altındaki bölgelerde ve bu bölgeler dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde kentsel dönüşüm uygulamalarının yürütülmesi adına 16 Ekim tarihinde “Kentsel Dönüşüm Başkanlığı” kuruldu.
  • Kentsel dönüşüm faaliyetlerinin hız kazanmasıyla yurt içinde inşaat sektörüne olan talebin artması ve bu anlamda şirket faaliyetlerinin büyümesine pozitif etki yaratması beklenebilir.
  • Uluslararası tarafta ise şirketin Rusya ve bölge coğrafyasındaki işlerine ilişkin ortaya çıkan belirsizlikler devam ediyor. Rusya – Ukrayna arasında yaşanan gerilimde soğuma yaşanması ihtimalinde faaliyetlerin iyileşmeye başlayacağı ve önümüzdeki süreçte kâr rakamlarına katkı sağlayabileceği düşünülebilir.
  • Büyük resimde faaliyetlerde genel toparlanma eğiliminin devam ettiği ve mali yapıda net nakit yapısının güçlenerek korunmaya devam etmesiyle yüksek finansman maliyetlerinin oluştuğu mevcut konjonktürde avantaj sağlayarak iyileşmelerin ivme kazanabileceği düşünülebilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti