Borsa Haberleri

Enflasyonun En Büyük Kazananını NextEra Energy Olabilir!

September 7, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Enflasyonun En Büyük Kazananını NextEra Energy Olabilir!

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok şirket, Enflasyon Düşürme Yasası’nın sağladığı fonlardan yararlanmaya devam ediyor. Hem Bank of America hem de Morgan Stanley yatırım bankaları bu noktada enerji sektöründe faaliyet gösteren NextEra Energy (NEE) şirketinin ön plana çıktığını söylüyor.

Bank of America, müşterileriyle salı günü paylaştığı notunda, hisse senedi hedefini 87 dolardan 94 dolara çıkardığını belirterek “NextEra Energy’i, yasanın sağladığı avantajlardan yararlanmak için konumlanmış en iyi şirket olarak görüyoruz.” dedi. 

Morgan Stanley ise konuya ilişkin “Enflasyon Düşürme Yasası’nın en büyük yararlanıcılarından biri” diyerek NextEra Energy’i işaret etti. Morgan Stanley yapılan açıklamaların ardından NEE hisse senedinin fiyat hedefini 94 dolardan 99 dolara yükseltti. Firmanın hisseleri 2,6% oranında yükselerek 87,37 dolar seviyesine geldi. 

NextEra Energy Enflasyon Düşürme Yasası’ndan Faydalanabilir

NextEra Energy, rüzgâr ve güneş dâhil olmak üzere yenilenebilir enerji sistemlerinin önemli bir geliştiricisidir. Bu da şirketin Enflasyon Düşürme Yasası kapsamında temiz enerji için ayrılan 100 milyarca dolardan yararlanabilmesinin önünü açıyor. Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en büyük “iklim paketi” olarak tanımlanan Enflasyon Düşürme Yasası; iklim değişikliğiyle mücadele, yenilenebilir enerji üretimini teşvik etme ve vergi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler içeriyor. 

Morgan Stanley’nin analistleri konuya ilişkin NextEra’nın hisse senedi fiyatının 9 yıllık yenilenebilir enerji büyümesini yansıttığı açıklamasını yaptı. Ayrıca firmanın önemli ölçüde değer gördüğünü belirten analistler, bu durumun benzeri görülmemiş bir primi hak ettiğini söyledi. 

NEE Hisseleri İleriye Dönük 29 Kat Kazançla İşlem Görüyor!

Yatırım bankası Bank of America, NextEra Energy’nin emsallerine göre primle yeterince işlem görmediğini belirtiyor. Finansal veri ve yazılım şirketi FactSet’e göre firmanın hisseleri şu anda 29 kat ileriye dönük kazançla işlem görüyor. 

Bank of America’nın Julien Dumoulin Smith liderliğindeki analistleri “Şirketler, yükselen enerji fiyatı ortamına kıyasla daha düşük maliyetli yenilenebilir kaynaklardan yararlanmak için beklemeyeceğinden, NEE’nin ticari ve endüstriyel çabalarını hızlandırma fırsatı görüyoruz’’ ifadelerini kullandı. Ayrıca “NEE’nin görünümüne ilişkin mevzuatın etkileri bu noktada yalnızca kısmen paylaşılıyor” diye ekledi. 

NEE’nin hisseleri geçen ay sabitti, 2022 yılı verilerine göre ise 6% oranında düşüş gösterdi.