Fon Analiz

Enflasyonu Yenen Fonlar

Enflasyonu Yenen Fonlar
Google News Icon Takip Et

👋🏻 Selamlar Midaslı! Bu içeriğimizde 6 aylık enflasyona karşı yatırımcısını en iyi koruyan yatırım fonlarına bakacağız.

2024 Haziran ayı enflasyon oranı belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon haziran ayında aylık bazda 1,64% artış gösterirken, yıllık bazda ise 71,60%’a geriledi.

Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 2024’ün ilk 6 aylık enflasyon oranı da belli oldu. Buna göre enflasyon 2024’ün ilk 6 aylık döneminde 24,73% olarak kaydedildi. 

Şimşek: Dezenflasyon Süreci Başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açıklanan enflasyon verisinin ardından X hesabından paylaşımda bulundu. Şimşek, dezenflasyon sürecinin başladığını aktararak, mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğiliminin, yıl sonu hedefleri ile uyumlu olduğunu ifade etti.

Şimşek sözlerine şöyle devam etti:

“Finansal istikrar, sürdürülebilir cari açık, rezerv birikimi ve gri listeden çıkış gibi birçok alanda elde ettiğimiz başarıyı programımızın ana hedefi olan dezenflasyonda da belirgin bir şekilde göreceğiz. Fiyat istikrarına ulaşana kadar programımızı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacağız”

En Yüksek Getiri Hangi Fon Türlerinde Yaşandı?

Söz konusu dönemde, en yüksek getiri sağlayan fon türü 46,6% ile hisse Senedi fonları olarak gerçekleşirken, hisse senedi fonlarını 28,2% ile değişken fonlar ve 26,4% ile fon sepeti fonları takip etti. 

Hangi Fonlar Enflasyonu Yendi?

6 Aylık enflasyon oranına göre yatırımcısına en çok getiri sunan ilk 10 yatırım fonları şöyle 👇

  • A1 Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (BIH) 👉104,55%
  • İş Portföy Sürdürülebilirlik Hisse Senedi Fonu (BIO) 👉 81,01%
  • İş Portföy BIST Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (TAU) 👉75,47%
  • İş Portföy İş’te Kadın Hisse Senedi Fonu (IHK) 👉 75,34%
  • Teb Portföy BIST Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (YZH) 👉 74,31%
  • Ak Portföy BIST Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (ADP) 👉 73,09%
  • Kare Portföy Hisse Senedi Fonu (KYA) 👉 72,98%
  • İş Portföy Hisse Senedi Fonu (TI2) 👉72,91%
  • İstanbul Portföy Üçüncü Hisse Senedi Fonu (IIH) 👉 70,63%
  • İş Portföy BIST 100 Dışı Şirketler Hisse Senedi Fonu (IDH) 👉 69,70%

Uyarı: Serbest fonlar sadece nitelikli yatırımcılar tarafından alınıp, satılabildiği için listeye dahil edilmemiştir. Getiriler 2 Ocak – 3 Temmuz arasını kapsamaktadır.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fonbul, TEFAS