Bültenler

Enflasyonla Mücadeleye Devam

June 24, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Enflasyonla Mücadeleye Devam

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Yükseliş: Powell, gelecek faiz artırımları ve sıkılaştırmalar hakkında daha agresif konuşmaya başladıkça, “beklenenden daha kötü” bir hava oluşmadıkça hisse senetleri yükselmeye devam ediyor. 
 • Dipten toplayanlar, umutla bekleyenler, risk alanlar gibi birçok farklı yatırımcı grubu, bu yükselişlerin nedenleri arasında yer alıyor olabilir.
 • Eylem Planı: Powell’ın dünkü açıklamalarında öne çıkan 2 önemli nokta vardı: “Resesyonun kaçınılmaz olduğunu düşünmüyor” ama “Enflasyonla koşulsuz-şartsız bir şekilde savaşacağını” belirtiyor.
 • Hisseler: Bu noktada ise Powell’ın aslında açık açık, resesyon geleceğine rağmen enflasyonu indirmek için tüm gücüyle savaşacağını anlıyoruz. Hisse senetlerinde oluşan gerilimin büyük bir kısmı ise bundan kaynaklanıyor.
Enflasyonla Mücadeleye Devam

💎 Değerli Madenler

Altın, Powell’ın enflasyon karşısındaki kararlı duruşunu değerlendirdikten sonra üst üste ikinci haftalık kapanışına hazırlanıyor. Altın fiyatlarının bu süreçten nasıl etkileneceğine yönelik belirsizlik ile bir süredir sıkıştığını belirtebiliriz.

 • SPI Asset Management Yönetici Ortağı Stephen Innes konuyla ilgili bir değerlendirmede yatırımcıların ikiye bölündüğünü belirterek, “Faizlerin daha da yükselmesini ve altında fiyat trendinin 1.700 dolara gitmesini bekleyenler ve önümüzde bir resesyon yaşanacağını, enflasyonun zirveyi görmesi sonrası tekrar bir parasal gevşemeyle birlikte altın fiyatlarının yükseleceğini düşünenler var” ifadelerini kullandı.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, hafta boyunca resesyon endişelerini fiyatlayarak 5%’e yakın düşüş gösterdikten sonra haftayı yatay bir görünümde kapatmaya hazırlanıyor.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Enflasyonla Mücadeleye Devam

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Enflasyonla Mücadeleye Devam

FedEx (FDX)

 • FedEx; perşembe günü, ülke çapında enflasyonun ve gaz fiyatlarının yükseldiği ve Avrupa’daki jeopolitik gerilimlerin görüldüğü bir çeyreğin ortasında, genel olarak gelirlerde büyük artışlar gören dördüncü çeyrek kazançlarını açıkladı. Kaynak
 • FedEx, 2022 mali yılının dördüncü çeyreği için 24,4 milyar dolar gelir elde etti; bu, bir önceki çeyreğin 22,6 milyar dolarından 8%’lik bir artışa işaret ediyor. Şirket, geçen yılki 1,36 milyar dolara göre 32% artışla 1,80 milyar dolarlık düzeltilmiş faaliyet geliri açıkladı.
 • FedEx’in dördüncü çeyreği 31 Mayıs’ta sona erdi. Bu, Memphis lojistik devi için görünümünün bir yıl öncesine göre önemli ölçüde iyileştiği güçlü bir mali yılın sonu oldu. 
 • FedEx başkanı Raj Subramaniam, “2022 mali performansımız, ekibimizin bir dizi beklenmedik zorluğa uyum sağlama yeteneğinin bir sonucuydu.” dedi.
Enflasyonla Mücadeleye Devam

Amazon (AMZN)

 • Amazon perşembe günü yaptığı açıklamada, yerel konut krizini hafifletmek için Seattle’da 568′den fazla uygun fiyatlı ev inşa etmek ve korumak için azınlık liderliğindeki kuruluşlara 23 milyon dolar verdiğini söyledi. Kaynak
 • Yeni konutlar, bir bölgenin medyan gelirinin 30% ile 80%′ini kazanan hanelerin desteklenmesini vurgulayan Amazon Konut Sermayesi Fonu tarafından desteklenecek.
 • Amazon Konut Sermayesi Fonu direktörü Catherine Buell, “Puget Sound bölgesindeki, beyaz olmayan toplulukları orantısız bir şekilde etkileyen konut krizinin ele alınmasına yardımcı olmaya kararlıyız” dedi. “Bu projeleri desteklerken, yalnızca uygun fiyatlı konutlara erişimi artırarak değil, aynı zamanda kalkınma ortakları olarak kimi seçtiğimiz konusunda da bilinçli davranarak eşitliğe odaklanıyoruz.” ifadelerini kullandı.
Enflasyonla Mücadeleye Devam

Merck & Co. (MRK)

 • Merck & Co.’nun kanser odaklı biyoteknoloji şirketi Seagen ile olası bir satın alma anlaşması yapabileceği söyleniyor. Kaynak
 • Bir WSJ raporuna göre, iki şirket arasındaki görüşmelerin hız kazandığı ve tarafların bu hafta bir araya gelmesi planlanıyor. Merck’in Seagen için resmi bir teklif sunup sunmadığı bilinmiyor. 
 • Rapor ayrıca Seagen’in 16 Mayıs’ta Başkan ve CEO Clay Siegall’ın evinde yakın zamanda meydana gelen bir aile içi şiddet olayının ortasında istifa ettiğini açıklamasının ardından geldi. Soruşturma devam ederken, kurul ve Dr. Siegall, Seagen’in şu anda istifa etmesinin Seagen ve paydaşlarının yararına olduğu konusunda anlaştılar.
Enflasyonla Mücadeleye Devam

Moderna (MRNA)

 • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDS)’nin bağımsız uzmanları, halka açık bir toplantı sırasında aşıların güvenlik ve etkinliğini inceledikten sonra Moderna’nın 6 ila 17 yaş arası çocuklar için aşısını onayladı. Kaynak
 • Perşembe günkü CDS onayının ardından ardından, Moderna’nın anaokulları ve lise öğrencileri için iki dozluk Covid-19 aşısını bu hafta kamuya dağıtması bekleniyor.

Enflasyonla Mücadeleye Devam

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı