Bültenler

Enflasyonist Baskı Azalıyor Mu?

June 28, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Enflasyonist Baskı Azalıyor Mu?

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Küresel piyasalardaki risk iştahı, petrol üreticisi ülkeler Libya ve Ekvador’daki üretim sorunlarından kaynaklı arz endişeleri ile düştü. Son dönemde emtia fiyatlarındaki keskin düşüş, enflasyonist baskıdaki kalıcı artışa ilişkin endişeleri hafifletmiş görünüyor. Bu da, yatırımcıları ve piyasa aktörlerini FED’in daha agresif faiz artırımı beklentilerini yeniden değerlendirmeye zorladı. 
 • FED Tahminleri: S&P Global, Goldman Sachs gibi piyasa aktörleri FED’in resesyon döneminin ardından faiz indirimlerine başlayacağını düşünüyor. S&P Global 2023 için düşük büyüme oranı tahmininde bulunurken ilk faiz indirimi beklentisi için 2024’ün üçüncü çeyreğine işaret etti. Goldman Sachs ise 2024 için resesyon riskini göz önünde bulundururken bu dönemde FED’den de daha güvercin politikalar beklediğini belirtti.
 • Bankaların Temettüleri: ABD’nin en büyük bankaları, geçtiğimiz hafta Federal Rezerv’in stres testlerini geçtikten sonra pazartesi günkü kapanışın ardından sermaye getiri planlarını açıkladılar. Küresel bankalar arasında, Morgan Stanley (MS) temettüsünü 11% artıracağını açıklarken, Bank of America üçüncü çeyrek temettüsünü 5% artıracak, JPMorgan Chase (JPM) ise temettüsünü değiştirmeyecek.
 • NATO: Bugün İspanya’nın başkenti Madrid’de Nato zirvesi başlayacak. Zirvede özellikle örgütün Çin’e karşı alınacak resmi pozisyonunun tartışılması bekleniyor.
Enflasyonist Baskı Azalıyor Mu?

💎 Değerli Madenler

Altın, İngiltere, ABD, Japonya ve Kanada’nın yeni Rus altını ithalatını yasaklama hamlesinden beklendiği gibi etkilenmedi. Rusya’ya ilişkin kısıtlamalar zaten mevcutta olduğu  için Rus ithalat yasağı sembolik bir etki yarattı. Emtialardaki yükselişin enflasyonist baskının azaldığına yönelik değerlendirmelere sebep olmasıyla piyasa, FED’in daha agresif faiz artırımı beklentilerini yeniden değerlendirmeye çalışıyor. Bu değerlendirmelerle birlikte altın fiyatları 1.824 dolar civarında işlem görüyor.

 • Enflasyonist baskı azalırsa, FED’in faiz artırımındaki sert tutumu azalır bu da faizsiz getiri sunan altın fiyatlarını olumlu etkiler.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, üretici ülkeler Libya ve Ekvador’daki üretim aksaklıklarının yarattığı arz endişeleri ile OPEC+ toplantısı öncesinde yükseldi. Brent petrol 117 doların seviyesini aştı. Öte yandan OPEC+ koalisyonunun iki önemli üyesinden ilave arz gelmeyeceğine yönelik sinyaller de petrol fiyatlarındaki yükselişi destekler nitelikte diyebiliriz. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ABD Başkanı Joe Biden’a Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin mümkün olanın en üst seviyesinde artış yaptıklarını belirtti.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Enflasyonist Baskı Azalıyor Mu?

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Enflasyonist Baskı Azalıyor Mu?

Nike (NKE)

 • Nike pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’deki Covid kilitlenmesine ve ABD’de daha zorlu bir tüketici ortamına rağmen, dördüncü mali çeyrekte spor ayakkabı ve spor giyim talebinin büyük ölçüde arttığını söyledi. Ancak şirket, daha yüksek nakliye maliyetleri ve daha uzun nakliye süreleri gibi zorlukların devam ettiğini söyledi.
 • Şirket çeyreklik bilançosunda 12,2 milyar dolarlık gelire karşılık 0,90 dolar hisse başına kar açıkladı. Analistler sırasıyla 12,1 milyar dolar gelire karşılık 0,82 dolar hisse başına kar bekliyordu. Yönetim tarafından belirtilen nokta, gelirde 7%’lik bir artışla desteklenen doğrudan tüketiciye yönelik işti. Kaynak
 • Nike’ın CFO’su Matthew Friend, “Tüketici davranışını yakından izlemeye devam ediyoruz ve bu noktada geri çekilme işaretleri görmüyoruz ve bu nedenle stratejiyi ve çalışan planımızı uygulamaya devam ediyoruz” dedi.
 • Nike, Çin’deki Covid kesintisini yönetmeye devam ettiği için ilk çeyrek gelirinin önceki yıla göre değişmeyeceğini veya hafif artacağını tahmin ediyor. Tam yıl gelirinin, para biriminden bağımsız olarak düşük çift haneli rakamlarla artacağını tahmin ettiğini söyledi.
 • Mali İşlerden Sorumlu Başkan Matthew Friend, Nike’ın artan deniz navlun maliyetlerini, artan ürün maliyetlerini, tedarik zinciri yatırımlarını ve daha yüksek indirim seviyelerini tahminlerine dahil ettiğini söylerken analistlerle yaptığı görüşmede, şirketin yeni mali yıla girerken “iyimser” olduğunu belirtti..
 • Şirketin Wall Street’in kazanç ve satış beklentilerini aşmasına rağmen, hisseler kapanış sonrası işlemlerde yaklaşık 3% düştü.
Enflasyonist Baskı Azalıyor Mu?

Boeing (BA)

 • Boeing hafta sonu basında çıkan bir çift raporun 737 MAX jetlerinin güvenliğini sorguladığı ortaya çıktıktan sonra pazartesi günkü işlemlerde 2,9% düştü.
 • Avustralya’nın ABC ulusal yayın kuruluşu raporunda, “en az altı havada acil durum” ve MAX jetlerinin uçakların yeniden uçması için yeniden sertifikalandırılmasından bu yana yaşadığı diğer sorunlara değindi. Kaynak
 • The New York Times’ın raporu da iki ölümcül MAX kazasından etkilenen ailelerin yeni güvenlik önlemleri ve MAX için üretim uygulamalarının daha derin bir incelemesi için bastırdığını söyledi.
 • Boeing, MAX’ın Kasım 2020’den bu yana 580 binden fazla gelirli uçuşta 1,5 milyondan fazla uçuş saati uçtuğunu söyledi ve bu uçuşların ezici çoğunluğu herhangi bir olay olmadan gerçekleştirildi, operatörler operasyonel endişeleri kaydettiler, çok dikkatli bir şekilde incelediler ve incelenen konuların hiçbiri tek bir uçak tipine özgü değildi.” ifadelerini kullandı.
Enflasyonist Baskı Azalıyor Mu?

Occidental Petroleum (OXY)

 • Occidental Petroleum pazartesi günü, ana hissedarı Berkshire Hathaway’in 23 Haziran’da toplam 44,0 milyon dolarlık işlem büyüklüğünde 794 bin adi hisse senedi satın aldığını açıkladı. Kaynak

Enflasyonist Baskı Azalıyor Mu?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı