Piyasa Öncesi

Enflasyondaki Yavaşlama Borsalara Olumlu Yansıdı

Enflasyondaki Yavaşlama Borsalara Olumlu Yansıdı
Google News Icon Takip Et

Haziran ayında tüketici enflasyonunda beklentinin altındaki hafiflemeyle borsalar güne artıda başladı. 

Bugün açılışta Dow Jones 0,70%, S&P 500 0,86% ve Nasdaq 1,18% arttı.

📍 Ne oldu? 

Yıllık enflasyon (TÜFE) haziran ayında 3,1% olan beklentinin altında, 3% yükseldi. Bir hayli volatil gıda ve enerji fiyatlarını kapsamayan çekirdek enflasyon da aylık bazda yine beklentilerin altında, 0,2% arttı. 

Söz konusu verisi, enflasyonun gidişatı ve buna paralel yatırımcıların FED’in gelecek aylarda faiz kararı kapsamında nasıl hareket edecekleri gözlemleri açısından önem taşıyor. CME’nin FedWatch Aracına göre şu an piyasalar 92% ihtimalle FED’in temmuz ayındaki toplantıda faiz artışına gideceğini düşünüyor. 

🔎 Ne dediler?

Michigan Üniversitesi ekonomi ve kamu politikaları profesörü Betty Stevenson, “Bu veride gördüğümüz şey, bunun sabır gerektiren bir oyun olduğu. Ama aşağı yönlü bir eğilim görüyoruz. Yavaşlayan bir işgücü piyasası var – çöküş değil ama yavaşlama – ve yavaşlayan bir enflasyon izliyoruz. Yumuşak iniş tam da böyle bir şey.” diyor. 

👀 Makroekonomik Gelişmeler

Bugünkü enflasyon verisinin ardından yatırımcılar yarın açılış öncesinde açıklanacak olan haziran ayı üretici enflasyonu (ÜFE) verisini takip edecek.

Buraya Dikkat

Yatırımcılar, gün boyunca Richmond FED Başkanı Tom Barkin, Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic ve Cleveland FED Başkanı Loretta Mester gibi merkez bankası yetkililerinin ABD ekonomi politikasının durumuna ilişkin yorumlarını izleyecek.

📊 Hisse Hareketleri

Bitki bazlı et üreticisi Beyond Meat (BYND) biftek ürününün ABD genelinde Whole Foods ve Wegmans da dahil olmak üzere yaklaşık 14 bin mağazada satılacağı açıklamalarıyla açılış öncesinde 2% yükseldi.

SunPower (SPWR) Raymond James’in şirket notunu “GÜÇLÜ AL” olarak güncellemesiyle 6% ralli yaptı.

Carvana (CVNA) JMP Securities’ten aldığı “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notuyla 2% değer kazandı. analist Nicholas Jones, şirketin “güçlü pozitif” FAVÖK’ü (faiz, vergi ve amortisman öncesi kâr) sayesinde yeniden büyüme yolunda olduğunu söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC