Piyasa Öncesi

Enflasyon Verisi ve Bilanço Öncesi Yatırımcılar Tedbirli

April 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Enflasyon Verisi ve Bilanço Öncesi Yatırımcılar Tedbirli

ABD piyasaları pazartesi gününü ağırlıklı karışık bir görünümle tamamladı. Yatırımcıların üç günlük hafta sonu tatilinden yoğun bir veri ve bilanço sezonuna dönüşüyle S&P 500 de işlem saatlerinin sonuna doğru hafif yükseldi.

Endekslerde, bu hafta açıklanacak enflasyon verisi ve bir dizi bilanço açıklaması etkisini gösterdi. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, pazartesi gününü 0,03% düşüşle, S&P 500 ve Dow Jones sırasıyla 0,10% ve 0,30% artışla tamamladı. 

Analist Yorumu

Analist Ahan Vashi: “Geçen haftaki dipten alımlarla S&P 500 ve Nasdaq 100 endekslerindeki ralli, bu hafta bilanço sezonunun başlamasıyla yavaşladı.

Gördüğüm kadarıyla, yatırımcılar çarşamba günkü enflasyon verisi ve cuma günü açıklanacak banka bilançolarına kadar bekle ve gör modunda. Teknik olarak, S&P 500 ve Nasdaq 100 direnç düzeyinin hemen altında ve hareketlilik için herhangi bir alan olmaması, mevcut hareketin geriye dönmesinin mümkün olduğunu ima ediyor. Bence yatırımcılar bu hafta daha da çok volatilite beklemeli ve yakın zamanda hisselere dikkatli yaklaşmaya devam etmeli.”

Borsayı Hareket Ettirenler

1. İşsizlik oranında hafif bir düşüşün görüldüğü cuma günkü İşsizlik Verileri’ne gelen tepkiler

2. Avrupa piyasalarının (ve Hong Kong’da Hang Seng’in) Paskalya tatili sebebiyle kapalı kalmasıyla hacmin ortalama altında seyretmesi 

3. ABD Hazine tahvili getirilerinin hafif artıda hareket etmesi

4. Piyasa değeri yüksek (Mega-Cap) hisselerin sert kayıplardan toparlanmaya çalışması 

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Sanayi, Hammadde, Emlak

Zayıf: Teknoloji, İletişim, Kamu Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

Tesla (TSLA, -0,30%), Çin’deki otomobil satışlarının mart ayında sert bir düşüş kaydetmesiyle pazartesiyi 0,3% düşüşle kapattı. 

Micron Technology (MU, +8,04%) rakibi Samsung’un üretimde kesintiye gideceği açıklamalarından aldığı destekle 8% ralli yaptı. 

Tupperware Brands (TUP, -48,76%), gelecek yıl ayakta kalıp kalamayacağının incelendiği (going-concern) bir uyarı yayınladı ve günü 48,8% düşüşle tamamladı. Şirket, kısa vadeli zorluklarla başa çıkabilmek için bünyesine finansal danışmanlar kattığını belirtti.  

Enflasyon Verisi ve Bilanço Öncesi Yatırımcılar Tedbirli

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı