Bültenler

Enflasyon Verisi Öncesi Küresel Piyasalar!

July 13, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Enflasyon Verisi Öncesi Küresel Piyasalar!

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Enflasyon: Dow Jones’a göre, tüketici fiyatları haziran ayında yükselmeye devam etti ve bugün TSİ 15.30’da açıklanacak yıllık TÜFE’nin 8,8%′e ulaşması muhtemel görünüyor. Ancak ekonomistler, benzin fiyatlarındaki düşüş göz önüne alındığında, haziran ayındaki TÜFE’nin şimdilik enflasyonun zirvesi olabileceğini söylüyor. Yüksek gelen bir verinin, FED’in sıkılaşma hamlelerini artıracağı düşünülüyor. Öte yandan gıda ve enerji gibi kontrol dışı kalemler dışarıda bırakılarak hesaplanan çekirdek enflasyon için beklenti üst üste gelen 6% verisinden sonra bu ay 5,7% olacağı yönünde.

 • Kuşbakışı FED: FED’in önümüzdeki toplantıda 75 baz puanlık bir faiz artışı yapılmasına neredeyse kesin gözle bakılıyor. Geçtiğimiz gün Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic de ABD ekonomisinin bir 75 baz puanlık hamleye daha dayanabileceğini düşündüğünü belirtti. Ancak yatırımcılar kasım ayı itibariyle FED’in faiz artışını düşürmesini ve aralıkta ara vermesini bekliyorlar.

 • Büyüme: Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD‘nin büyüme tahminini bu yıl için 2,9%’dan 2,3%’e indirirken 2023 yılı için olan tahminini de 1,7%’den 1%’e düşürdü. 

 • Bilanço Beklentisi: Delta Air Lines (DAL) ikinci çeyrek kazanç sonuçlarını bugün piyasa açılmadan önce açıklayacak. Son dört çeyrektir analist tahminlerini aşan şirket için tahminler ise şirketin 1,65 dolar hisse başına kâr, 13,4 milyar dolar da gelir elde edeceği üzerine.

 • Havayolları: Jefferies analisti olan Sheila Kahyaoğlu, tüm büyük havayolları için ikinci çeyrek ön izleme raporu yayınladı. Analist, Delta Air Lines için 50 dolar hedef fiyatıyla “SATIN AL” notunu korudu ve 70,7%’lik bir artış potansiyeli olduğunu belirtti. Kaynakça
Enflasyon Verisi Öncesi Küresel Piyasalar!
 • Düşüş: OPEC’in 2023’te petrol talebinin daha yavaş bir hızda artacağını tahmin ederek yeni talep endişeleri belirtmesinin ardından enerji hisseleri 2% düştü. Karamsar tahmin, küresel ekonomik durgunluk korkuları arttıkça petrol talebinin hedef noktasında kalacağı endişelerini de gündeme getirdi. 

 • Düşüşün İlacı: Yılın ilk yarısında borsalardaki düşüşlere karşı sağlık sektörü, enerji sektörü ve tüketim ürünleri sektöründeki hisseler yatırımcılarına kazandırdı. Geçtiğimiz günlerde uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Borsayı Yenen Hisseler” ve “Durgunluk Hisseleri” listesine bir göz atmanızı öneririz. Yatırımcılarına kazandıran hisselere ise bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

💎 Değerli Madenler

Altın, Beyaz Saray’dan gelen iyimser açıklama sonrası Eylül 2021’den beri gerilediği en düşük seviyeden  bir miktar toparlandı. Beyaz Saray, salı günü yayınlanan bir notta, “Haziran istihdam raporu da dahil olmak üzere ABD ekonomik verileri, birinci veya ikinci çeyreklerdeki durgunlukla tutarlı değil” açıklamalarında bulundu.

 • Bugün açıklanacak ABD TÜFE’nin yıllık bazda 8,6%’dan 8,8%’e yükselmesi bekleniyor ve bunun da FED’in daha hızlı faiz artırımı olasılığını artırabileceği ve altın fiyatı üzerinde baskı yaratabileceği (faiz getirisi olmadığı için) beklenebilir.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, psikolojik sınır 100 doların altına geriledi. Petrol fiyatlarını etkileyen iki ana unsurdan biri üretiminin az olması ve Rusya’dan ambargo nedeniyle petrol alınmaması nedeniyle süregelen endişeler (fiyatı yükseltir) iken diğeri Çin’de COVID-19 için yapılan toplu testler nedeniyle ortaya çıkan petrole olan talepte düşüş beklentisi (fiyatı düşürür) denilebilir. OPEC, 2023’te petrol talebi büyümesinin daha yavaş olacağını tahmin ediyor.

 • G7 ülkeleri ise petrol akışını sürdürmek ve enflasyonu düşürmek amacıyla Rus petrolüne bir fiyat sınırı koymayı düşünürken,Uluslararası Enerji Ajansı başkanı Salı günü yaptığı açıklamada, G7’nin Rus petrolüne bir fiyat sınırı getirme önerisinin sadece ham petrolü değil rafine ürünleri de içermesi gerektiğini söyledi.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Enflasyon Verisi Öncesi Küresel Piyasalar!

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Microsoft (MSFT)

 • Microsoft salı günü, şirketin normalde yapısal değişiklikleri açıkladığı 2023 mali yılına başlamasından günler sonra, az sayıda çalışanını işten çıkardığını açıkladı. Şirket, kesintilerin çeşitli gruplara ulaştığını ve Haziran 2021 itibarıyla 181.000 kişiyi istihdam eden şirketin 1%′inden daha azını etkilediğini söyledi. Kaynak

 • Morgan Stanley analisti Keith Weiss salı günü şirketin hedef fiyatını 372 dolardan 354 dolara düşürürken şirketin “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu sürdürdü. Analist, IT harcamalarından ve zayıflayan tüketicilerden kaynaklı büyümenin sürdürülebilirliği konusunda endişeli olduklarını belirtirken makro etkilere karşı şirketin bağışıklığı olmadığını da belirtti. Kaynak

Twitter (TWTR)

 • Twitter, Elon Musk’ın şirketi satın almak için 44 milyar dolarlık anlaşmasını sonlandırdığını söylemesinin ardından salı günü Delaware Chancery Mahkemesi’nde Elon Musk’a dava açtı. Kaynak
 • Twitter, Musk’ın sosyal ağ arayışı sırasındaki davranışının “kötü niyetli” olduğunu söyledi ve Tesla CEO’sunu “piyasa dönmeye başladığından beri” anlaşmaya aykırı davranmakla suçladı.

 • Citigroup, salı günü Twitter’ın hedef fiyatını 54,2 dolardan 36 dolara düşürürken şirkete yönelik “NÖTR” notunu sürdürdü. Kaynak

Boeing (BA)

 • Boeing, haziran ayında 51 uçak teslim ettiğini ve Mart 2019’dan bu yana ilk kez 50 seviyesindeki dönüm noktasını aştığını bildirdi. Şirketin hisseleri geçtiğimiz gün 7%’den fazla yükseliş yaşadı. Kaynak

 • Bu haber, düşen enerji fiyatlarıyla birlikte S&P 1500 Airlines endeksinin 6,1% yükselmesine yardımcı oldu. Öte yandan American Airlines Group (AAL), ikinci çeyrek gelirinin pandemi öncesi seviyelerin üzerine çıkacağını söyleyerek grubu güçlendirdi ve hisseleri yaklaşık 10% yükseldi. Bunu, 8% artışla United Airlines (UAL) ve 6% artışla Delta Air Lines (DAL) dahil olmak üzere diğer havayolu hisseleri izledi.

ROKU (ROKU)

 • ARK Invest’in CEO’su Cathie Wood, Roku’nun 2026 yılına kadar hisse başına 605 dolara ulaşabileceğini belirten agresif bir açıklama yaptı. Kaynak

 • ARK’ın açık kaynak araştırmasına göre firma, ROKU’nun önümüzdeki beş yıl içinde yıllık 53%’lük bir oranla 7 kat yükselebileceğine inanıyor. Şu anda ROKU hisse başına 86 dolar civarında işlem görüyor. 

Enflasyon Verisi Öncesi Küresel Piyasalar!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı