Bültenler

Enflasyon Verisi Öncesi Gergin Bekleyiş

June 10, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Enflasyon Verisi Öncesi Gergin Bekleyiş

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Bugün TSİ 15.30’da açıklanacak mayıs ayı enflasyon verisi öncesinde borsalarda gergin bir bekleyiş hakim.
 • Hisse senetlerinin yükselmesini sağlayacak pozitif bir haberin yokluğunda dün, ekonomik durgunluk ve yavaşlamayan enflasyon endişesiyle borsalar günü düşüşle tamamladı.
 • Enflasyon: Aylık bazda enflasyonun 0,5% yükselmesi beklenirken, bu rakamın altında gelecek her türlü veri hisse senetleri üzerinde görece daha olumlu etkiye sahip olacaktır.
 • Odak Hisseler: Enflasyonun en çok etkileme gücünün bulunduğu lüks tüketim malları, perakende ve teknoloji sektörü hisseleri odak noktasında olacak. Finans ve enerji sektörü hisselerinin ise karşılaştırmalı olarak daha güvenli bir noktada olma ihtimalleri bulunuyor.

💎 Değerli Madenler

Altın, bugün açıklanacak enflasyon verisi öncesinde yükselen tahvil getirileri ve güçlenen doların baskısıyla bir miktar geri çekildi. 

 • Öte yandan, Dünya Altın Konseyi tarafından yapılan araştırma, merkez bankalarının önemli bir kısmı artan ekonomik risklere dair endişeler nedeniyle önümüzdeki 12 ay içinde altın rezervlerini artırmak istediğini gösteriyor. 
 • Artan enflasyon ve sıkılaşan para politikaları, Rusya’nın Ukrayna işgalinin tedarik zincirlerini daha fazla bozması ve  gündemdeki jeopolitik belirsizlikler piyasada kaygı yaratırken anketler katılımcıların büyük bir kısmı altının değer saklama aracı ve kriz zamanlarında iyi performans gösterme özellikleri sayesinde güvenli liman olan altının toplam rezervlerdeki oranının önümüzdeki yıllarda artmasını bekliyorlar. 
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, Çin’de salgın önlemlerinin yeniden gündeme gelmesine dün bir miktar geri çekilerek karşılık verse de 120 dolar üstünde seyrini koruyor. Çin’in, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olmasından kaynaklı ülkede yaşanan olumsuz durumlar doğrudan petrol talebini etkiler nitelikte oluyor.

 • Şanghay’ın 2 milyon nüfusluMinhang bölgesinde salgının bulaşma riskinin tespit edebilmesi için yeni karantina önlemleri yeniden getirildi..
 • Hükümet, yeniden getirilen önlemlerle ilgili WeChat hesabından duyuru yaparak bölge sakinlerine 11 Haziran’da nükleik asit testleri uygulanacağını ve testlerin tamamlanmasının ardından önlemlerin kaldırılacağını belirtti.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Tesla (TSLA)

 • Tesla’nın bu yılki hisse fiyatındaki büyük düşüşün ardından UBS, hisse senedinin şu anda çekici göründüğünü ve elektrikli araç üreticisinin geleceğinin her zamankinden daha parlak olabileceğini söyledi. Kaynak
 • UBS, “cesur olma zamanının” geldiğini belirtirken Tesla’ya “AL” notu verdi. UBS, Tesla için çarşamba günkü kapanış fiyatından 51,6%’lık artışa işaret eden 1100 dolarlık hedef fiyatını yineledi.
 • UBS’den Patrick Hummel bir araştırma notunda, “Operasyonel görünümün her zamankinden daha güçlü olduğuna inanıyoruz” dedi. “Tesla’nın yarı iletkenler, yazılım ve pildeki dikey entegrasyonunun önümüzdeki yıllarda üstün mutlak büyüme ve karlılıkla sonuçlanmasını bekliyoruz.
 • UBS, Tesla’nın geri çekilmesinin ”çekici bir giriş noktası” sunduğunu ve Tesla ticaretinin fiyat-kazanç bazında tarihi düşük seviyelere yakın olduğunu söyledi.

Nio (NIO)

 • Nio, ilk çeyrekte, bir yıl önce kaybettiği 68,8 milyon dolardan daha fazla olan 281,2 milyon dolar kaybetti. Özellikle pandemi kısıtlamaları, 2022′nin ilk beş ayında şirketin üretimini engelledi. Ancak şirket, bu yıl piyasaya sürülecek iki yeni modelin yolda olduğunu söyledi. Kaynak
 • CEO William Bin Li, şirketin kazanç çağrısı sırasında, yükselen emtia maliyetlerinin marjları sıkıştırmaya devam ettiğini söyledi. Ancak CEO, Nio’nun brüt kar marjının üçüncü çeyrekte, maliyet kesintilerini dengeleyerek toparlanmaya başlamasını bekliyor.
 • Nio, şirketin ikinci fabrikası olan yeni fabrikasının Eylül ayında çıkacak olan ET5 sedanın üretimine başladığını söyledi. Şirket ayrıca, bu ayın sonunda, teslimatların Ağustos ayında başlamasıyla birlikte, yeni bir lüks, beş kişilik SUV olan ES7′yi piyasaya sürme planlarını da doğruladı.
 • Bununla birlikte, Çin’deki pandemi kesintileri nedeniyle talebin güçlü kaldığı dikkatlerden kaçmazken Li, Nio’nun Mayıs ayında “tüm zamanların en yüksek sipariş akışına ulaştığını” söyledi.

General Motors (GM), Lockheed Martin (LMT)

 • General Motors ve Lockheed Martin perşembe günü yaptığı açıklamada, elektrikli araç pil teknolojisiyle desteklenen ticari uzay görevleri ve hizmetleri için ayda gezen araç üretmeyi planladıklarını söyledi. Kaynak
 • Şirketler, 2025′te ayda pilleri kullanan ilk araçlarına sahip olma hedefiyle pilleri bu yılın sonlarında uzayda test etmeyi planladıklarını söyledi. Potansiyel NASA tekliflerine ek olarak, Amazon gibi özel şirketlerle anlaşmalar yapmayı umuyorlar.

DocuSign (DOCU)

 • DocuSign, bir yıl öncesine göre 25% gelir artışı sağladı, ancak hisse fiyatı hareketleri yatırımcıların kârlılıkla giderek daha fazla ilgilendiğine işaret etti. Hisse, uzun vadeli işlemlerde düştü ve yıl boyunca devam eden aşağı yönlü görünümünü sürdürdü. Kaynak
 • DocuSign, pandeminin başlangıcında birçok işin çevrimiçi hale gelmesiyle büyük bir büyüme dalgası yaşadı. CEO Dan Springer, analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde, iş hızının son çeyreklerde yavaşladığını ve şimdi pazara giriş zorluklarını çözmek için çalıştıklarını söyledi.
 • DocuSign’ın finans şefi Cynthia Gaylor, makro ekonomik ortamın çeyrek boyunca daha zorlu hale geldiğini belirtirken ikinci çeyrek için DocuSign, 600 milyon ila 604 milyon dolar arasında bir gelir çağrısında bulundu. 

Enflasyon Verisi Öncesi Gergin Bekleyiş

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı