Piyasa Öncesi

Enflasyon Verisi Öncesi Borsalar Yükseldi

Temmuz 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Enflasyon Verisi Öncesi Borsalar Yükseldi

Makroekonomik veri gündemi ve şirketlerin ikinci çeyrek bilançolarının başladığı bu haftanın ikinci gününde, enflasyon (TÜFE) rakamları öncesi borsalar salı gününü artıda tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,55%, S&P 500 0,67% ve Dow Jones 0,93% yükseldi.

Analist Yorumu 

Bugün açıklanacak olan yıllık enflasyonun, geçen yılın aynı döneminde son yılların en yüksek düzeyi olan 9,1%’den bu yılın haziran ayında 3,1%’e gerilemesi bekleniyor. Ancak enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen yıllık çekirdek enflasyonun ise 5%’e yükselebileceği tahmin ediliyor. 

Analist Phillip Colmar’a göre “Enflasyonun beklentinin de altında gelmesine yönelik bir iyimserlik olduğunu düşünüyorum.” diyor. 

Analist Richard Hunter da “Beklentilere göre daha zayıf bir rakam, enflasyonun Fed’in 2%’lik hedefine doğru belirgin bir şekilde ilerlediğine işaret edebilir ve bu da konsensüsün bu yıl şu anki iki artış yerine bir artışa dönüşmesi halinde kısa bir ralliye neden olabilir.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Borsalarda dünkü rallinin devam etmesi

2. Bazı piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki toparlanışın piyasaları desteklemesi

3. Haziran ayı enflasyon verisi öncesi bekle ve gör modu 

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Ham madde, Tüketici Ürünleri, Sanayi, Finans

Zayıf:

Öne Çıkan Hisseler

Activision Blizzard (ATVI), federal bir yargıcın Federal Ticaret Komisyonu’nun şirketin Microsoft (MSFT) tarafından satın alınmasını engelleme talebini reddetmesiyle dünü 10% artışla bitirdi. 

Amazon (AMZN) hisseleri, şirketin iki gün süren Prime Day indirimlerinin başladığı dün 1,3% yükseldi. 

Uber Technologies (UBER) CFO Nelson Chai’nin şirketten ayrılacağı haberlerinin ardından kapanışta 3,7% yükseldi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı