Bültenler

Enflasyon Verisi Öncesi Borsalar Yatay Seyrediyor

Enflasyon Verisi Öncesi Borsalar Yatay Seyrediyor
Google News Icon Takip Et

Fed’in faiz patikasına ilişkin ipuçları vermesi beklenen enflasyon ve üretici enflasyonu verileri öncesi borsalar ağırlıklı olarak hafif düşüşle kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,1% yükselirken, S&P 500 0,2% ve Dow Jones 0,4% geriledi.  

✍️ Analist Yorumu 

Carson Wealth makro stratejisti Sonu Varghese, piyasalar genelinde Fed’in ana tema olmaya devam ettiğini belirtiyor. 

CME’nin FedWatch aracına göre piyasalar, merkez bankasının mart ayında faiz indirime gitme ihtimalini 59% olarak fiyatlıyor. Bu oran, bir hafta önce 70% seviyesindeydi.

Mart ayında faiz indirimlerinin kesinliği hâlâ belirsiz ve bence piyasalar da bunu kabullenmeye başladı.” diyen Varghese, 2024’e geçişle birlikte vergi motivasyonlu kâr alımları görüldüğünü söyledi. 

Stratejist ayrıca, Wall Street’in geçen yılın sonlarında bu yılki faiz indirimlerinin hızı ve kapsamı konusunda fazla iyimser olduğu düşüncesiyle satışlar olduğunu da hatırlattı.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerin önceki kayıplarından toparlanarak yükselmesi ve endeks performansını desteklemesi

2. Gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisinin yükselmesi

⭐ Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Sağlık, Tüketici Ürünleri, İletişim, Teknoloji 

Zayıf: Enerji, Ham Madde, Finans, Sanayi, Kamu Hizmetleri, Emlak

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, güçlü bir 2023’ün ardından yeni yıla dalgalı bir başlangıç yaptı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Bekle ve Gör Modu

Yeni yılın ilk altı işlem gününde, hisseler şimdiye kadar ivme kazanmakta zorlandı. S&P 500 bugüne kadar yaklaşık 0,25%, Nasdaq Composite ise 1%’in üzerinde düşüş gösterdi. John Hancock Investment Management’ın baş yatırım stratejisti Emily Roland’a göre hisseler “bekle ve gör” modunda. Bu haftanın ana gündemi ise iki önemli enflasyon verisi ve bilanço sezonunun gayri resmi başlangıcı var. 

👀 2. Yeniden Mahkemelerde

Enflasyon Verisi Öncesi Borsalar Yatay Seyrediyor

ABD’nin eski başkanı Donald Trump ve avukatları, dün mahkemede eski başkanın görevdeyken gerçekleştirdiği eylemler nedeniyle suçlamalardan muaf olduğunu savundu. Üç federal temyiz hakiminden oluşan bir heyet, Trump’ın, bir başkan Senato tarafından resmi bir görevden alma oylamasında mahkum edilmedikçe, resmi eylemleri nedeniyle cezai kovuşturmaya tabi tutulamayacağı yönündeki iddiasına şüpheyle yaklaştı. Adalet Bakanlığı’nın özel danışmanı Washington’da Trump’a ABD’yi dolandırmak için komplo kurmak ve resmi bir işlemi engellemek de dahil olmak üzere dört suçlama yöneltti. Trump suçsuz olduğunu savundu. Kararın Trump’ın yasal mücadeleleri, 2024 başkanlık hedefleri ve genel olarak yürütme gücü üzerinde büyük etkileri olması bekleniyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch