Piyasa Öncesi

Enflasyon Verisi Öncesi Borsalar Güne Artışla Başladı

Enflasyon Verisi Öncesi Borsalar Güne Artışla Başladı
Google News Icon Takip Et

Yarın açıklanacak enflasyon (TÜFE) verisinden bir gün önce, borsalar güne görece artışla başladı.

Bugün açılışta Dow Jones 0,40%, S&P 500 0,17% ve Nasdaq 0,05% arttı.

📍 Ne oldu? 

Çarşamba günü açıklanacak olan haziran ayı tüketici enflasyonu ve perşembe günü gelecek olan haziran ayı üretici enflasyonu, enflasyondaki düşüşün devam edip etmediğine ışık tutacak ve faiz oranlarının gelecekteki yönü için zemin oluşturacak.

Yatırımcılar, FED’in 25-26 Temmuz’daki toplantısında çeyrek puanlık bir artış daha yapılacağını tahmin ediyor. Ancak geçen hafta açıklanan güçlü istihdam verilerinin politika yapıcıların haziran ayındaki duraklamanın ardından yeniden faiz artırımına gideceğine dair endişeleri artırmasının ardından, FED’in eylül toplantısında ne yapacağı konusunda kararsızlar.

🔎 Ne dediler?

Solus Alternative Asset Management analisti Dan Greenhaus, “Duraklama, buna katılın ya da katılmayın, daha fazla bilgi toplamak için yapılıyor. Bir ya da iki faiz artırımı, nihayetinde bunun diğer tarafında faizleri düşürmeye başlamalarından çok daha az önemli. Bence bu, risk ortamı için bir ya da iki faiz artırımından çok daha önemli.” diyor. 

📊 Hisse Hareketleri

JetBlue Airways (JBLU) Evercore’un şirket notunu “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak güncellemesiyle açılışta 2% değer kaybetti.

Amazon’un (AMZN) iki günlük Prime Day indirimlerinin başlamasıyla şirket hisseleri 0,8% yükseldi. Ayrıca Wells Fargo da şirketin Amazon Web Services ve Prime Day segmentlerindeki gelir büyümesi beklentilerini artırarak hissenin risk/ödülünün hala cazip olduğunu belirtti.

3M (MMM) Bank of America’nın şirketin “SEKTÖR ALTI PERFORMANS” notunu “AL” olarak güncellemesiyle 2% ralli yaptı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC