Altın Yorumları

Enflasyon Verisi Öncesi Altın Kırmızıda

February 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Enflasyon Verisi Öncesi Altın Kırmızıda

Altın fiyatları, yarın açıklanacak olan enflasyon (TÜFE) verisi öncesinde doların gücünü korumasıyla yeni haftaya ekside başladı. 

Spot altın TSİ 17.00’de 2.020 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,27% düşüşle 2.033 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada aşağı yönlü hareketini sürdüren gram altın 0,52% düşüşle 2.058 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı da 2.053 lira oldu.

Enflasyon Verisi Öncesi Altın Kırmızıda

Exinity Group baş piyasa analisti Han Tan, “Enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesi, spot altının psikolojik 2 bin dolar seviyesini test etmesine neden olabilir. Beklenenden daha düşük bir TÜFE ise Fed’in faiz indirimlerine yönelik beklentileri yeniden canlandırmasıyla spot altında 50 günlük hareketli ortalamasının üzerinde bir seviyeye yol açabilir.” yorumunu yapıyor.

Reuters’ın ABD ocak ayı TÜFE anketi, enflasyonda aralık ayındaki 0,3%’e kıyasla aylık bazda 0,2%’lik bir artış öngörüyor ve bu da mayıs ayında olası bir faiz indirimine yönelik beklentileri artırabilir. Çekirdek TÜFE’nin aralık ayına göre ise değişmeyerek 0,3% artması bekleniyor.

Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere birçok Fed politika yapıcısı, geçen hafta enflasyonun 2%’ye düşeceğinden daha emin olana kadar faiz oranlarını düşürmek istemediklerini söyledi.

Yarın açıklanacak olan TÜFE verisinin ardından perşembe günü perakende satışlar ve cuma günü üretici enflasyonu (ÜFE) verileri gelecek ve piyasalar bu hafta en az yedi Fed yetkilisinin yorumlarını izleyecek.

Enflasyon Verisi Öncesi Altın Kırmızıda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC