Bültenler

Enflasyon Verisi Borsalara Olumsuz Yansıdı

Enflasyon Verisi Borsalara Olumsuz Yansıdı
Google News Icon Takip Et

Ocak ayı enflasyon (TÜFE) verisinin beklentilerin oldukça üzerinde gelmesinin ardından faiz indirimleri beklentilerinin zayıflamasıyla Wall Street’in güçlü rallisi darbe aldı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,80%, S&P 500 1,37% ve Dow Jones 1,35% geriledi.

✍️ Analist Yorumu 

Ocak ayı TÜFE verileri, enflasyonun dün 2,9%’luk beklentinin üzerinde yıllık bazda 3,% arttığını gösterdi. Çekirdek tüketici fiyatları da 3,9% artarak 3,7%’lik tahminleri aştı. 

Söz konusu verinin ardından borsalar kırmızıya boyanırken, Hecht Commodity Report yatırım grubu lideri Andrew Hecht, “Enflasyon verileri, enflasyon yükseldikçe ve merkez bankasının 2%’lik hedef seviyesinden uzaklaştıkça Fed’in faizleri düşürmek için bekleyeceği anlamına gelebilir.” yorumunu yaptı. 

Hecht’e benzer şekilde Wells Fargo’dan Sarah House da “Ocak ayı TÜFE verileri beklenenden daha sıcak geldi ve FOMC’ye faiz oranlarını yakın zamanda düşürmeye başlamak için ihtiyaç duyduğu ‘daha fazla güveni’ veremedi.” dedi. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Enflasyondaki artışa paralel Hazine tahvili getirilerindeki yükselişin borsalarda satış dalgasına yol açması

2. Piyasaların fazla alım bölgesinde olduğuna yönelik artan inanç

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü:

Zayıf: Emlak, Teknoloji, Tüketici Ürünleri, İletişim, Kamu Hizmetleri, Ham Madde, Sanayi, Finans

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, beklenenden daha sıcak gelen enflasyon verisiyle faiz indirimi beklentilerinden giderek uzaklaşıyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Kalpler Kırılıyor

Dow Jones dün 500 puanın üzerinde değer kaybederek Mart 2023’ten bu yana en büyük düşüşünü yaşadı. Diğer endeksler de Dow’u izledi ve hem S&P 500 hem de Nasdaq Composite 1%’in üzerinde geriledi. Dünkü tüketici fiyatları verilerinin ardından gelen bu hareketler, ayrıca enflasyonun analistlerin tahminlerinin üzerinde gelmesiyle faiz indirimi beklentilerinde bir kez daha dalgalanmaya yol açtı. Dün ayrıca 2 yıllık Hazine tahvili getirisi 4,66%’nın üzerine çıkarken, 10 yıllık tahvil getirisi de 4,32%’yi aştı.

❣️ 2. Havada Aşk Var

Enflasyon Verisi Borsalara Olumsuz Yansıdı

Bazılarının kalpleri kırılsa da bazılarınınki romantik komedilerle yeniden ısınıyor. Aslında belki de Hollywood’un romantik komedilere bir ara vermeye ihtiyacı vardı ama büyük stüdyolar, büyük bütçeli süper kahraman filmlerinden uzaklaşıp daha orta bütçeli filmleri sinemalara geri getirme sözü verdikçe, romantik komedi de iddialı bir geri dönüşe hazırlanıyor. Sony’nin (SONY) en son romantik komedisi “Anyone But You” gişede beklenmedik bir başarı elde etti. Aralık ayında vizyona giren film, açılış haftasında 6 milyon dolarlık bilet satışı elde etti ancak bu rakam artmaya devam etti. Comscore’un verilerine göre, o zamandan beri 80 milyon doları yerel sinemalardan olmak üzere dünya çapında 170 milyon dolar hasılat elde etti. Paramount’un (PARA) “The Lost City” ve Universal’ın (CMCSA) 2022’deki “Ticket to Paradise” filmlerinin başarısı üzerine gelen bu rakamlar, izleyicilerin hâlâ aşk hikayelerini sevdiğini gösteriyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing