Borsa Haberleri

Enflasyon Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Enflasyon Oranı Ne Zaman Açıklanacak?
Google News Icon Takip Et

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı enflasyon oranını yarın (3 Temmuz 2024) saat 10.00’da açıklayacak.

Peki piyasa enflasyon oranının haziran ayında kaç olmasını bekliyor? AA Finans’ın 15 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre ekonomistler haziran ayında enflasyonun 2,28% olmasını bekliyor.

Ankete katılan 15 ekonomistin haziran ayı için en düşük tahmini 1,90% olurken, en yüksek tahmin ise 3% olarak gerçekleşti.

Mayısta Enflasyon Oranı Ne Olmuştu?

Enflasyon mayıs ayında 3,37% artış kaydetmişti. Yıllık enflasyon oranı ise bu dönemde 75,45% olarak açıklanmıştı.

Bakan Şimşek’ten Enflasyon Değerlendirmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün katıldığı bir programda enflasyona ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştu.

Şimşek, kalıcı refah artışı için en önemli konunun istihdam olduğunu vurguladı. Ekonominin geçici süre yavaşlayacağına dikkat çeken Şimşek “Enflasyondaki düşüşle birlikte reel ücret artışları yaşanacak. Mayıs ayında enflasyon yükseldi diyebilirsiniz ama son 12 ayın enflasyonu o. Piyasalar temkinli, henüz programı tam satın aldılar diyemeyiz. Önümüzdeki 12 ay için 31% enflasyon bekliyorlar.” dedi.

Şimşek ayrıca sözlerine “Bizim için önemli olan yıl sonunda enflasyonun 42%’nin altına düşmesi, o zaman alım gücünün hissedileceği bir döneme gireceğiz” ifadelerini ekledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA