Borsa Haberleri

Enflasyon Oranı Açıklandı (Nisan)

May 3, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Enflasyon Oranı Açıklandı (Nisan)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayı enflasyon oranını açıkladı. Buna göre enflasyon aylık bazda 3,18%, yıllık bazda 69,80% olarak gerçekleşti.

Enflasyon aralık ayına göre 18,72% ve on iki aylık ortalamalara göre 59,64% olarak kaydedildi. Piyasada beklentiler enflasyonun 70%’i aşacağı yönündeydi.

Yıllık Bazda En Çok Artış Eğitimde Gerçekleşti

TÜİK verilerine göre bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup 51,20% ile giyim ve ayakkabı olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise 103,86% ile eğitim oldu.

Nisan ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup 1,03% ile sağlık olurken, artışın en yüksek olduğu ana grup 9,56% ile alkollü içecekler ve tütün oldu.

TCMB Anketinde Yıl Sonu Beklentisi Gerilemişti

Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’nde Cari yıl sonu enflasyon beklentisi %44,19’dan %44,16’ya gerilemişti.

Enflasyon Oranı Açıklandı (Nisan)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TÜİK