Borsa Haberleri

Enflasyon Oranı Açıklandı (Haziran)

Enflasyon Oranı Açıklandı (Haziran)
Google News Icon Takip Et

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ilişkin enflasyon oranını açıkladı. Buna göre enflasyon haziran ayında aylık bazda 1,64% olarak gerçekleşirken, yıllık bazda ise 71,60%’a geriledi.

Ekonomistlerin beklentisi haziran ayında TÜFE’nin 2,28% oranında artması, yıllık bazda ise 72,68% seviyesine gerilemesi yönündeydi. Enflasyon mayıs ayında yıllık bazda 75,45%’e çıkarak zirveye ulaşmıştı.

Enflasyon bir önceki yılın Aralık ayına göre 24,73%, on iki aylık ortalamalara göre de 65,07% olarak kaydedildi.

Yıllık Bazda En Yüksek Artış Eğitimde Yaşandı

Yıllık bazda en az artış gösteren ana grup 47,84% ile giyim ve ayakkabı olurken, en yüksek artış gösteren ana grup ise 107,11% ile eğitim olarak gerçekleşti.

Aylık Bazda En Yüksek Artış Konut Oldu

Aylık bazda bakıldığında; giyim ve ayakkabı grubunda -0,58%’lik bir azalma meydana geldi. Buna karşılık artışın en yüksek olduğu ana grup ise haziran ayında 3,79%’la konut olarak gerçekleşti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TÜİK