Altın Yorumları

Enflasyon Öncesi Altın Rekor Seviyelerde

April 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Enflasyon Öncesi Altın Rekor Seviyelerde

Altın fiyatları, yükselen enflasyonist riskler ve süregelen jeopolitik gerilimlerin güvenli liman metalini desteklemesiyle, bir önceki seansta ulaştığı rekora yakın seviyelerde seyretti.

Spot altın, TSİ 13.45’te 2.349 dolarda sabit kalırken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,22% artışla 2.367 dolardan işlem gördü. 

Enflasyon Öncesi Altın Rekor Seviyelerde

ANZ emtia stratejisti Soni Kumari, “Altın, geleneksel temel itici güçlerinden ayrışıyor. Jeopolitik gerginlik nedeniyle gelişmekte olan piyasalardaki merkez bankaları riski çeşitlendirmek için altın stokluyor, Çin para birimindeki bazı dalgalanmalar ve enflasyon riskinin ortaya çıkması da şu anda fiyatları yönlendiriyor.yorumunu yapıyor

Güçlü merkez bankası alımları, artan jeopolitik riskler nedeniyle güvenli liman girişleri ve momentum takip eden fonlardan gelen talep, külçenin bu yıl şimdiye kadarki 14%’lük kazancını destekledi.

Öte yandan bugün piyasaların gündeminde enflasyon (TÜFE) verisi yer alacak. Ekonomistler, ABD’de mart ayında tüketici fiyatlarının yıllık 3,4%’e yükseleceğini tahmin ediyor.

Piyasalar ayrıca Fed’in mart ayı toplantısına ilişkin tutanakları da izleyecek. Fed geçen ay faiz oranlarını 5,25%-5,50% aralığında sabit bırakmış ve 2024 sonuna kadar 75 baz puan faiz indirimine gitmeyi beklediğini söylemişti. 

Enflasyon Öncesi Altın Rekor Seviyelerde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC