Borsa Yorumları

Enflasyon Koşullarında Yatırımcıları Bekleyen Fırsatlar Olabilir mi?

October 11, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Enflasyon Koşullarında Yatırımcıları Bekleyen Fırsatlar Olabilir mi?

Bu haftanın sonunda üçüncü çeyrek kazanç sezonuna girerken Refinitiv, ekonomik yavaşlama ve zorlu enflasyon koşulları arasında büyüme rakamlarının 2020’den bu yana en düşük seviyesinde olmasını bekliyor. 

UBS hisse senedi stratejisti Keith Parker, “Yavaşlayan ekonomik aktivite ve daha sıkı mali durum göz önünde bulundurulduğunda çeyrek dönemde düşüşlerin olması muhtemel.” dedi. Ayrıca şirket marjının yatırımcıların en büyük endişesi olmasının temelinde kazanç marjındaki beklentilerin 2023 güçsüzleşen satış büyümesi rakamlarıyla çelişmesinin yattığını söyledi. 

Bu arada, S&P 500 FVÖK marjlarının 2023’te 40 baz puan artarak 17,7% seviyesine yükselmesi tahmin ediliyor. Bu doğrultuda firmaların 73%’ünün FVÖK marjlarının artacağı düşünülüyor. 

Öte yandan Parker, S&P 500’deki en iyi performansa sahip hisselerin 30% veya daha fazla yükselme; en kötü performans gösterenlerin ise 20% ile 40% arasında düşme eğiliminde olduğunu söyledi. 

Ancak tüm bunlar, enflasyonist ortamda yatırımcılar için fırsatlar olmadığı anlamına gelmez. UBS, yukarı yönlü potansiyeli ve aşağı yönlü riskleriyle ön plana çıkan hisse senetlerini belirledi.

UBS’nin Kazanç Sezonu İçin Belirlediği Hisseler!

Tıp ve küresel bilim şirketi Danaher (DHR), UBS’nin beklentilerin üzerinde performans göstereceğini düşündüğü hisselerin yer aldığı sürpriz kazançlar listesindeki en büyük isim. UBS, şirketin güçlü ilaç trendlerinden yararlanacağını düşünüyor. 

UBS, yatak şirketi Tempur Sealy (TPX)’nin İşçi Bayramı’ndan sonra gelişeceği düşünülen endüstri trendlerine bağlı olarak kazançlarının artmasını bekliyor. 

Firmanın tahminlerine göre paketlenmiş gıda şirketi Kellogg (K), kazançlarını yukarı yönlü hâle getirebilir ve tüm yıl kazanç görünümünü potansiyel olarak yükseltebilir. 

UBS’nin sürpriz kazançlar listesindeki diğer isimler de tarım şirketi Corteva (CTVA) ve kâğıt ambalaj şirketi Sonoco (SON) oldu. 

Öte yandan, elektronik imza şirketi DocuSign (DOCU) ve paketlenmiş gıda şirketi Simply Good Foods (SMPL) da aşağı yönlü riskleriyle UBS’nin listesinde yer alıyor. 

Düşük risk potansiyeliyle ön plana çıkan diğer isimler ise şöyle: Ross Stores (ROST), RealReal (REAL) ve Weber (WEBR)

Enflasyon Koşullarında Yatırımcıları Bekleyen Fırsatlar Olabilir mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı