Bültenler

Enflasyon Karşısında Paramın Değer Kaybetmesini Nasıl Önlerim?

Enflasyon Karşısında Paramın Değer Kaybetmesini Nasıl Önlerim?
Google News Icon Takip Et

“Enflasyon, bir haydut kadar hiddetli, silahlı bir hırsız kadar korkutucu ve bir suikastçi kadar ölümcüldür.” – Ronald Reagan

Telefonunun alarmı çalıyor ve güzel bir hafta sonunun ardından yeni bir güne uyanıyorsun. Kahvaltını yapıyor, üstünü giyiyor ve tam evden çıkacakken elini cüzdanına atıyorsun ama o da ne?! Orada olduğunu düşündüğün 200 TL’den sadece 100 TL kalmış! Tüm ceplerine bakıyorsun ama yok! Nereye kaybolmuş olabilir bu 100 TL?

2022’nin beraberinde neler getireceğini bilemiyoruz. Ancak kesin olan bir şey var ki, o da ülkemizde enflasyonun son zamanlarda bir hayli yükseldiği ve reyon fiyatlarına yansımasıyla birlikte bu “yüksek enflasyon” ortamında maaş ve birikimlerimizi nasıl yöneteceğimizin bir hayli önem kazandığı!

  • TÜİK’in verilerine göre enflasyon 48,6% seviyesinde açıklanırken bağımsız araştırma kurulu ENAG’ın verilerine göre 115,1% seviyesine ulaştı. Kaynak-1 Kaynak-2
  • Doların %78 yükseldiği bir yılda döviz yatırımı olanlar bile bu canavardan kurtulamadı.

Enflasyon Karşısında Paramın Değer Kaybetmesini Nasıl Önlerim?

Ülkemizdeki bu ciddi enflasyonun yanı sıra özellikle pandemi sonrası küresel enflasyonun etkileri ABD dahil birçok ülkenin günlük hayatında da uzunca bir süredir hissediliyor.

  • Deutsche Bank’ın hazırladığı “2022 Yılında Finansal Piyasaları Bekleyen En Önemli 10 Risk” raporunda bahsettiği ilk 3 riskten ikisi, yüksek enflasyon ve bunun tetikleyeceği yavaşlayan ekonomik büyüme. Kaynak
  • Ülkemizdeki bu oldukça ciddi enflasyon oranına, küresel bir enflasyonun etkileri de eklenince, günlük harcamalarımızı dahi yönetmek zor bir hal alıyor.
👉 Örnek olarak…

Çok sevdiğimiz, sabahlarımızın olmazsa olmazı kahvelerimiz artık daha mı pahalı? Evet, sebebi enflasyon! Kahve çekirdeği fiyatları yıl içinde tam 82,85% yükseldi.

Peki, kahvaltılarımızın vazgeçilmezlerinden yulaf ezmemiz neden pahalı? Tabii ki enflasyondan! Yulaf fiyatları bu sene içinde tam 93,49% yükseldi.

💸 Yatırım yapmak için yeterli zamanı, birikimi veya bilgisi olmadığını düşünen herkesin enflasyonla savaşında yardımına koşan Midas, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan aldığı lisansla yatırımı artık herkes için erişilebilir ve özgür bir hâle getiriyor. Midas’la Türk ve Amerikan hisselerine 1 dolarla bile yatırım yapabilirsin!

⚔️ Enflasyonla Nasıl Mücadele Edebiliriz?

Tekinsiz bir ormanda koştuğumuzu düşünelim. Arkamızdaki korkutucu bir canavar hızla bizi yakalamaya çalışıyor. Bu korkunç durumdan kurtulmak için ya bu canavar yok edilmeli ya da ondan daha hızlı koşmalıyız. Yok etme görevi bizde olmadığına göre yapabileceğimiz tek şey ondan daha hızlı koşmak olacaktır.

Enflasyon Karşısında Paramın Değer Kaybetmesini Nasıl Önlerim?

🤔 Enflasyonu Nasıl Yenebiliriz?

En basit haliyle, yüzdesel olarak paramızın enflasyondan daha fazla değer kazanması enflasyonu yenmemiz için yeterlidir. Yani enflasyon %10 artıyorsa, paramızın %10’dan fazla artması gerekir.

O zaman enflasyonu hangi yatırım aracıyla alt edebiliriz? Dövizle mi? Maalesef hayır! Dolar/TL kuru sene başından bu yana sadece 78% yükseldi. TÜİK’in enflasyonunu geçse de ENAG’ın enflasyonunun gerisinde kaldı.

Peki, paramız nasıl değer kazanır? Tabii ki yatırım yaparak! Yani paramızın bizim için çalışmasıyla! Biz para için çalışırken o niye bizim için çalışmasın?

Apple

Dünyanın en büyük şirketi olan Apple’ın hisseleri, geçtiğimiz sene dolar bazında yaklaşık %34 ve TL bazında %130 yükseldi. Yani sene başında iPhone 11 almak yerine Apple hissesi alsaydık tüm zamlara rağmen sene sonunda hem iPhone 11 alırdık hem de cebimizde 5 bin TL’miz kalırdı.

Tesla

Elektrikli araç sektöründe bir devrim yapan Tesla’nın başarısından tabii ki hisseleri de nasibini aldı. Şirket hisseleri 2021 yılında en büyük yükselişlerinden birini gerçekleştirerek dolar bazında %50 ve TL bazında %156 yükseldi. Sene başında yapacağımız 1000 dolarlık (7 bin liralık) yatırımımız tam 1.500 dolara (17.920 lira) çıkmıştı.

Google

İstisnasız hepimizin en çok ziyaret ettiği site: Google! 2021 yılında hisseleri dolar bazında %65 yükselirken TL bazında ise neredeyse üç katına çıktı. Yani 1000 dolarımız 1.650 dolar ve 7 bin liramız 21 bin lira olmuştu.

🏆 2021’in Başından Bu Yana Enflasyonu Yenenler

Enflasyonla nasıl mücadele edeceğimizi hatta onu nasıl alt edebileceğimizi bile öğrendik.

Peki, senenin başından bu yana Midas’la yatırım yapabileceğimiz hangi varlıklar enflasyonu yendi dersin?

Enflasyon Karşısında Paramın Değer Kaybetmesini Nasıl Önlerim?

Enflasyon Karşısında Paramın Değer Kaybetmesini Nasıl Önlerim?

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Finansal verilerin tamamı 23 Aralık 2021 piyasa kapanışı itibarıyla alınmıştır.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı