BIST Şirket Haberleri

Enflasyon Etkisiyle Perakende Satışlar Adet Bazında Daraldı – BMD

January 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Enflasyon Etkisiyle Perakende Satışlar Adet Bazında Daraldı – BMD

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), üyeleri arasında yaptığı aralık ayı anketinin sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre organize perakende markaları enflasyon artışına paralel olarak cirolarını ortalama 80% üzerinde artırırken, her 3 markadan 1’inin adet satışında gerileme yaşandı.

Sonuçları değerlendiren BMD Başkanı Sinan Öncel, adet bazındaki düşüşün yerli müşterilerin alım gücünün azalmasından kaynaklandığını ifade ederken “Yabancılar için Türkiye’nin alışverişte cazibesini kaybetmesinin etkili olduğunu tahmin ediyoruz” diye ekledi.

“Aralık Genel Olarak Verimli Geçti”

Yılbaşı alışverişlerinin etkisiyle aralık ayının markalar açısından genel olarak olumlu geçtiğini belirten Öncel, kasım ayına oranla 70%’lik adet satışı artışı olduğunu belirtti.

Eylül ve ekim aylarının da genel olarak “verimli” geçtiğini belirten Öncel “Geçen yıl enflasyonun etkisiyle markalarımızın tamamı cirolarını artırdı. Üyelerimizin yüzde 57’sinin cirosunda en az yüzde 80 ve üzerinde artış oldu. Adet satışları ise birçok markamız için 2022’nin gerisinde kaldı. Üyelerimizin yüzde 37’si adet satışlarının 2022’ye göre azaldığını beyan etti. Bu önemli bir oran” diye konuştu.

Sektörün borçluluğu hakkında da bilgi veren Öncel, sektörün 15 milyar dolar borcu bulunduğunu ifade etti.

Enflasyon Etkisiyle Perakende Satışlar Adet Bazında Daraldı - BMD

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT