Bültenler

Enflasyon Endişeleri Yeniden Gündemde

June 9, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Enflasyon Endişeleri Yeniden Gündemde

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Yeniden su yüzüne çıkan enflasyon endişeleri küresel piyasalarda hisse senedi gibi görece riskli varlıklara olan ilgiyi azalttı. Wall Street endekslerinde günlük güneşlik geçen iki günün ardından bugün, ABD vadelileri negatif açılışa işaret ediyor. 

 • Enflasyon endişelerini körükleyen temel unsur, petrol fiyatlarının gücünü koruması oldu. Petrol tarafında açıklanan verilerin arz sıkışıklığı endişelerini desteklemesi ile fiyatlarda yükseliş sürüyor. Bu da doğal olarak enflasyon endişelerine nefes aldırmıyor.

Risk iştahını olumsuz etkileyen bir diğer gelişme de tam bitti derken Çin’de yeniden gündeme gelen salgın önlemleri oldu. Çin’in finans merkezi Şanghay’ın 2 milyon nüfusu barındıran Minhang bölgesinde yeni karantina önlemleri getirildi.

Küresel piyasalarda gözler bugün Avrupa Merkez Bankası’ndan gelecek açıklamalara çevrilmiş durumda! Bankanın bugünkü toplantısında faiz oranlarında bir değişikliğe gitmese de temmuz ayı için faiz artış sinyali vermesi bekleniyor.

 • Böylece banka, 8 yıl boyunca sürdürdüğü negatif faiz politikasına da son vermiş olacak. 

Öte yandan bankanın bugün, trilyonlarca euroluk net varlık alımlarının sona erdiğini de duyurması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası’ndan bugün gelen açıklamalar önemli, çünkü küresel merkez bankalarının şahinleşmesi ve enflasyonla birlikte resesyon endişelerinin gündeme tekrar gelmesi küresel borsalar üzerinde de baskıya neden olabilir.

Enflasyon Endişeleri Yeniden Gündemde

💎 Değerli Madenler

Altın, tüm dünyada merkez bankalarından gelen faizlerin artırılması haberlerine odaklanarak dar bir bantta yatay seyrini koruyor. 

 • Avrupa Merkez Bankası 8 yıl boyunca sürdürdüğü negatif faiz politikasından çıkışı kesinleştirmeye hazırlanıyor. Yatırımcılar, negatif faizden çıkışın temmuz ayında gerçekleşebileceğini düşünüyor. 
 • Öte yandan ABD’de ise FED’in gelecek iki toplantıda faizleri 50 baz puan artırması bekleniyor. Faizlerin artması, faizsiz getirisi olan altın fiyatları üstünde baskı yaratabilir.

 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin açıkladığı verilerin ham petrol stoklarının mart başından bu yana en düşük seviyeye gerilediğini göstermesinin ve akaryakıt stoklarının da 8 yılın en düşük sürüş sezonu seviyesini göstermesinin ardından petrol arzındaki sıkışıklık endişeleriyle yükselişini sürdürdü.

 • Öte yandan en büyük ithalatçı Çin’de yeniden gündeme gelen salgın önlemleri de fiyatlamaları etkiliyor.

 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Enflasyon Endişeleri Yeniden Gündemde

Meta Platforms (FB)

 • Meta, bugün piyasa açılışından önce hisse senedi sembolünü “META” olarak değiştirecek! Kaynak

 • Meta, sembol değişikliği ile ilgili olarak şirket hissedarlarının herhangi bir işlem yapmasına gerek olmadığını söyledi. 

 • Meta takma adı, sanal dünyaların Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp sahipleri için geleceğin giderek daha önemli bir parçası haline gelmesiyle, sosyal medya devinin meta evrene dönüşünün bir yansımasıdır. Şirketin tanımladığı gibi, Facebook “sosyal teknolojide bir sonraki evrimi oluşturmaya yardımcı olmak için 2D ekranların ötesine, artırılmış ve sanal gerçeklik gibi sürükleyici deneyimlere doğru ilerliyor.”

 • İşin dedikodu kısmı: Başlangıçta şirket, Aralık 2021’de borsa sembolünü Metaverse’in sesli harf eksikliği olan bir versiyonu olan “MVRS” olarak değiştireceğini söyledi. Tabii akıllara hemen “Neden “META” değil?” sorusu geldi. Meta Platforms, başlangıçta yeni sembolü olarak “META”yı kullanacağını açıklayamadı, çünkü zaten o sembole sahip borsada işlem gören fon vardı: Roundhill Ball Metaverse ETF.

 • Bu ETF, adından da anlaşılacağı gibi, meta veriye maruz kalan şirketlere yatırım yapıyor. Elbette bu hikaye burada bitmedi ve Meta Platforms açıkça “META” koduna sahip olmak istedi. Meta Platforms, kasım ayında, borsa değişikliğini bu yıla ertelediğini duyurdu. Değişiklik için bir neden vermedi. Ardından, ocak ayının ortalarında Roundhill, metaverse ETF’nin kodunu “METV” olarak değiştirdiğini söyledi. Bu, ocak ayının sonunda yürürlüğe girdi. Roundhill de değişiklik için bir neden vermedi. Görünen o ki, Roundhill ve Meta Platforms, sosyal medya devinin imrenilen “META” kodunu almasına izin verme konusunda uzunca bir konuşma yapmışa benziyor.
Enflasyon Endişeleri Yeniden Gündemde

Alibaba (BABA)

 • Alibaba hisseleri, Çin’de yeni bir video oyununun onaylanmasıyla birlikte çarşamba günü ABD’de listelenen diğer Çin teknoloji hisseleri ile birlikte yükseldi ve Pekin’in teknoloji sektöründeki baskısını daha da gevşetme yolunda devam ettiğine dair beklentileri artırdı. Alibaba hisseleri, çarşamba günü yaklaşık 15% yükseldi. Kaynak
Enflasyon Endişeleri Yeniden Gündemde

Twitter (TWTR)

 • Twitter’ın üst düzey yöneticileri, çarşamba günü çalışanlara verdiği bir demeçte, Twitter’ın Elon Musk ile anlaşmayı tamamlamak için “yapıcı bir şekilde” çalışmaya devam ederken, şirketin Elon Musk’a 44 milyar dolarlık satışı için Ağustos ayı başlarında bir hissedar oyu düzenlemeyi planladığını söyledi. Kaynak

 • Musk’ın avukatları pazartesi günü Twitter’ı, şirketin spam ve sahte hesaplarda aradığı verileri sağlamaması durumunda satın alma işleminden çekilebileceği konusunda uyarmıştı.

 • Twitter, Musk ile spam ve sahte hesaplara ilişkin bilgi paylaşmaya devam ettiğini söyledi. 

Enflasyon Endişeleri Yeniden Gündemde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı