Bültenler

Enflasyon Borsalara Nasıl Yansıyacak?

Mart 12, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Enflasyon Borsalara Nasıl Yansıyacak?

Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen hafta Kongre’de verdiği ifadelerde para politikasının gevşeyebileceğini sinyallerini verdikten sonra yükselen borsalar, bu hafta yoğun veri gündemi öncesi ılımlı seyrediyor.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,4% ve S&P 500 0,1% düşerken, Dow Jones 0,1% yükseldi. 

✍️ Analist Yorumu 

RBC Capital Markets, büyük piyasa ortalamalarında etkili isimlere bakıldığında bu hafta karışık bir görünüm izlendiğini belirtti.  

Dün Muhteşem Yedili hisselerindeki artış ağırlıklı olarak Alphabet’in (GOOGL) performansından etkilenirken, RBC Capital analistleri, “Muhteşem Yedili isimlerinden sadece ikisi ocak ayından bu yana S&P 500’den daha iyi performans gösterdi.” dedi.

Öte yandan bu haftanın ana gündemini oluşturan enflasyon verisi yakından takip ediliyor. ABD’de açıklanan veriler, şubat ayında tüketici fiyatlarının 3,2% ile 3,1%’lik beklentinin üzerinde arttığını gösterdi. 

Seeking Alpha analisti Ahan Vashi, “Fed Başkanı Jerome Powell, Kongre’deki son ifadesinde oldukça güvercin bir tavır sergilemiş olsa da TÜFE ve ÜFE verilerinin enflasyonun Fed’in hedef oranı olan 2%’nin oldukça üzerine çıktığını göstermesi halinde faiz indirimi iyimserliği erken görünecektir. Son haftalarda finansal koşullar önemli ölçüde gevşeyerek riskli varlıkları yeni zirvelere çıkardı ancak gergin değerlemeler ve aşırı genişlemiş tekniklerde herhangi bir olumsuz sürprizle keskin bir geri çekilme görülebilir.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki süregelen konsolidasyon faaliyeti ve yarı iletkenler hisselerinin piyasalar üzerindeki etkisini sürdürmesi

2. ABD Hazine tahvili getirilerindeki ılımlı seyir

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Ham Madde, Enerji, Tüketici Ürünleri, İletişim, Finans

Zayıf: Sanayi, Emlak, Teknoloji

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Borsalarda ağırlıklı gündemi enflasyon verisi oluşturuyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Bir Rekor Daha

S&P 500 ve Nasdaq, rekor seviyeler gördükleri rallinin soğumasıyla dün düşmeye devam etti. Öte yandan Dow Jones, trendi tersine çevirerek yükseldi. Ancak dün, yatırımcıların yapay zekâyla ilişkili şirketlerin son rallilerden sonra büyümek için daha fazla alana sahip olup olmadığını sorgulaması nedeniyle bazı teknoloji hisseleri için zor bir gün oldu. Super Micro Computer (SMCI) 5%’ten fazla düşerken, çip üreticisi Nvidia (NVDA) 2% değer kaybetti. 

✈️ 2. Boieng’in Yüzü Gülmüyor

Enflasyon Borsalara Nasıl Yansıyacak?

The New York Times’ın bir haberine göre Federal Havacılık İdaresi, 737 Max jetinin üretimine yönelik altı haftalık bir denetimin ardından Boeing’e (BA) ve önemli bir tedarikçiye ait tesislerde “düzinelerce sorun” tespit etti. FAA, ocak ayında Alaska Airlines’a (ALK) ait bir 737 Max 9 uçuşunda bir kapı panelinin patlamasının ardından uçak üreticisine yönelik bir soruşturma başlattı. FAA denetçileri, Boeing’in 56 testi geçtiğini ve ürün denetimlerinin 33’ünde başarısız olduğunu tespit etti. FAA soruşturması ayrıca Boeing 737 Max uçakları için gövde üreten Spirit AeroSystems (SPR) şirketine de odaklandı. NYT, Spirit’in denetimlerinden yedisinin başarısızlıkla sonuçlandığını ve sadece altısının geçtiğini belirtti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing